Blackberry oficjalnie ogłasza nawiązanie długotrwałej współpracy z TCL

Grzegorz Dudek
Grzegorz Dudek
15.12.2016

Nawiązania współpracy pomiędzy Blackberry, a chińskim TCL Communication nie dało się nie zauważyć. Jej pierwszymi owcami były smartfony DTEK 50 oraz DTEK 60. Według krążących po sieci pogłosek, za produkcję kolejnego urządzenia od Kanadyjczyków, czyli Blackberry DTEK 70, również będzie odpowiadać TCL.

Teraz Blackberry oficjalnie ogłosiło nawiązanie długotrwałej współpracy z chińską firmą. Na mocy porozumienia Kanadyjczycy będą licencjonować swoje rozwiązania związane z bezpieczeństwem oraz usługi TCL Communication. Firma z Państwa Środka będzie odpowiadać za projektowanie, produkcje, sprzedaż oraz wsparcie techniczne dla urządzeń z logo Blackberry.
Jednak nie na wszystkich rynkach TCL będzie odpowiadać za dystrybucję nowych smartfonów. Wyjątkiem będą Indie, Sri Lanka, Nepal, Bangladesz oraz Indonezja.
Należy jednak zaznaczyć, że wsparcie od strony oprogramowania nadal pozostanie w rękach Blackberry.

Rozszerzenie współpracy pomiędzy kanadyjską firmą, a TCL Communication może świadczyć o tym, że smartfony z serii DTEK odniosły sukces rynkowy lub są mocne argumenty przemawiające za tym, że to nastąpi. Na informacje o sprzedaży najnowszych urządzeń będziemy musieli poczekać jeszcze kilka dnia, a dokładnie do 20 grudnia.

A co Wy myślicie o współpracy pomiędzy Blackberry, a TCL Communication? Jak oceniacie smartfony z serii DTEK? Zapraszam do komentarzy.

źródło: crackberry.com

 • ihugun

  Jak to będzie miało się do teoretycznego bezpieczeństwa urządzeń Blackberry?
  Czym niby Blackberry ma mnie yeraz przekonać do zakupu, jeżeli to teraz chinczyk, jak kazdy inny… i nie chodzi tu o produkcje w tamtym rejonie swiata, ale caly projekt… Szkoda słów

  • Tyran1918

   No właśnie coś tu nie gra. Jeśli TCL będzie miało dostęp do wszystkiego jak tutaj napisano, to „bezpieczeństwo” sprzętu BB raz na zawsze można włożyć między bajki. Ja i tak nie wierzę, by BB było w stanie stworzyć bezpiecznego Androida ale ostatni fani marki w to wierzyli. Czyli teraz to już ostatecznie kupujemy sprzęt TCL ze znaczkiem BB, bo Kanadyjczycy nawet za dystrybucję nie będą odpowiadać. Beka i tyle.
   Nasuwa się teraz pytanie, kto projektował DTEK70.

   • liquid12

    Android ma 87,50 % udziału w rynku smartfonów wg Forbesa. Innymi słowy cały świat używa androida. I gimnazjalistka i prezes i sprzątacza i strażak. I wszyscy zadowoleniu używają swoich smartfonów. I nie wiem o co chodzi wam z tym całym bezpieczeństwem. Cały świat nie pracuje w agencjach szpiegowskich więc zwykły – nie bójmy się użyć tego słowa – zwykły telefon wystarczy. I to właśnie robi teraz BB – zwykłe telefony w przystępnych cenach dla każdego. Gdyby faktycznie istniała dla klientów potrzeba bezpieczeństwa z milionem certyfikatów od BB wtedy BB stałoby świetnie a tak ma mniej niż 1% udziału w rynku. Konkluzja – świat nie potrzebuje systemu BB za milion zł. I BB po raz pierwszy od x lat wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów – klienci chcą zwykłego smartfona na androidze i go dostają. I jeszcze coś – gdzie produkują swoje telefony Sony, Samsung i reszta? też u skośnookich, więć BB nie robi nic złego.

    • Tyran1918

     Chodzi o to, że BB lansuje „swojego” Androida jako tego najlepszego, najbezpieczniejszego i takie tam, a według mnie nie ma się czym jarać jeśli sprzęt będzie od zera tworzony w Chinach. Teraz nawet w projektach BB nie będzie miało udziału, za dystrybucję będzie odpowiadać inna firma, więc jak można mówić o bezpieczeństwie BB.

     • liquid12

      to się nazywa marketing, każda firma promuje swój produkt jako najlepszy 🙂
      Najlepszy Samsung, Najlepsze Sony, Najlepszy Iphone. Najlepsze lody Algidy i najlepsze t-shirty w H & M. Najsmaczniejsze zupy w proszku od Oetkera i tak dalej. Najlepsze filmy Polsacie.
      Nie rozumiem – Twoim zdaniem BB ma napisać, że co ? że ma najgorszy telefon?
      BB od zawsze siedzi w bezpieczeństwie więc jedzie na tej etykietce i tyle. Muszą w jakiś sposób się promować i w sumie jako nieliczni łatają Andka.

     • liquid12

      i moim zdaniem powinniśmy kibicować BB – za to chociaż próbują cokolwiek zrobić, a nie zamknąć budę z hardware 🙂

     • Tyran1918

      Tylko oni nic teraz nie będą robić jeśli chodzi o hardware :p

     • liquid12

      Tu mnie masz 🙂

     • Tyran1918

      Rozumiem to wszytko, tylko że wiele osób tutaj pisze, że w rzeczywistości jest to najbezpieczniejszy Android i jeśli zabrało się za to BlackBerry to można im ufać. Ja im nie ufam, tym bardziej po skali współpracy z TCL.

     • Itam

      Jako najlepszego, to nie reklamują. Bez przesady. Za to jako najbezpieczniejszego, jak najbardziej. A rzucając hasła w stylu „najbezpieczniejszy android na świecie” muszą wiedzieć o czym mówią, aby nie tylko się nie ośmieszyć, ale też nie dać plamy na honorze. I jak na razie to twierdzenie nie zostało podważone.

      Co do Chin, czy ty myślisz że BB nie wie co robi ?
      Masz ich za jakiś amatorów ?
      Było wielokrotnie mówione, że mają całkowity nadzór nad każdym etapem produkcji i wszystkiego pilnują, aby było tak jak ma być.
      Jak ktoś chce zobaczyć jak się robi klawiatury BB, wystarczy kupić passporta i rozebrać klawiaturę passporta na wszystkie części. To nie jest żadna tajemnica. Tajemnicą są rozwiązania software’owe, a tego BB nie udostępni, bo nie musi. TCL robi hardware, jak każdy inny producent. Musi przy tym zachować odpowiednie standardy, aby odpowiadały one BB. Potem BB wgrywa swój software i to wszystko. Oczywiście BB nadzoruje moment wgrania kluczy kryptograficznych do procesora i inne kluczowe dla bezpieczeństwa elementy. BB nie bez przyczyny zdecydowało się współpracować akurat z tym producentem. Najwidoczniej TCL spełnia warunki na którym BB zależało najbardziej.
      Nigdzie nie jest napisane że Chiński producent nie może uczciwie wyprodukować smartfona. Jak na razie DTEK’i spełniają odpowiednie standardy i nie wydaje mi się aby miało sie to zmienić. Powiem nawet więcej. Moim zdaniem hardware’owo DTEK’i są lepiej dopracowanymi smartfonami niż większość smartfonów BB10. Ciekaw jestem jakie będą nowe modele na następny sezon. Bo jak na razie to TCL nie można nic zarzucić.

     • OWC

      ‚Nigdzie nie jest napisane że Chiński producent nie może uczciwie wyprodukować smartfona. ‚
      – odemnie duzy plus za poprawienie humoru 😀

     • Itam

      A co, złamałeś już zabezpieczenia któregokolwiek z DTEK’ow?
      Miałeś któregokolwiek w ogole w ręce?
      Czy po prostu wróżysz z fusów?

     • OWC

      Co ma uczciwosc produkcji w chinach ze zlamaniem zabezpieczen dtekow? Twoje zdanie mnie rozsmieszylo bo jest bełkotem fana ktory zaczyna nawet bronic takich decyzji BB i tyle hehe. Wyraznie podaja ze TCL projektuje caly telefon! Czyli WSZYSTKO! A BB moze dostanie prototyp ale i tak nic nie maja do gadania!!

     • Tyran1918

      Cały czas ta sama gadka. Odkąd śledzę twoje wypociany, czyli od premiery BB10 zawsze uważasz, że BB wie co robi. Tak dobrze wie co robi, że muszą teraz zlecić projektowanie, produkcje i dystrybucję innej firmie, bo sami idą w dół. Oczywiście super im się wiedzie…

     • Itam

      Wypowiadalem się w kwestii współpracy z TCL.
      Jak na razie nie można im nic zarzucić

    • Itam

     Dodam tylko że i tak poziom bezpieczeństwa na tych DTEK’ach będzie najwyższy z tych 90% rynku.

     BB licencjonujac różne usługi i rozwiązania nie będzie oczywiście udostępniać ich kodów źródłowych, czy tajemnic niektórych rozwiązań. Przy tym BB będzie tak jak do tej pory miało całkowity nadzór nad implementacją i wykorzystaniem swoich rozwiązań przez TCL. BB bardzo dobrze wie jak chronić swoje opatentowane rozwiązania i własność intelektualną. I co jak co, ale o bezpieczeństwo smartfonów sygnowanych logo BB , nie trzeba się martwić. Na tej kwestii znają się jak nikt inny w branży.

 • Peter

  Dlatego ja sobie odpuściłem Blackberry. Od dzisiaj posiadam iPhone’a 7. Sprzedałem Priv. Między Blackberry a nowym iPhone jest przepaść. Tak szybko jak teraz jeszcze nie było. iPhone 7 naprawdę bije androida na łopatki. Sorry Blackberry,to nic osobistego. Czysty biznes 🙂

  • Tyran1918

   BlackBerry skończyło się na Passporcie i tyle w temacie. Stare czasy już nie powrócą jak widać. Będzie tylko gorzej coś czuję.

  • aastelix

   BlackBerry nigdy nie będzie takie jak iPhone bo robią soft Androida a nie iOS. A szkoda bo to byłoby ciekawsze.
   Swoją drogą czytam sporo opinii, że Tim coraz słabiej przykłada się do softu. Nie wiem czy to prawda.

  • Itam
   • Peter

    Fajnie ze dtek60 jest w miarę ok. Szybki to fakt…tylko na jak długo? Któż to wie

    • Itam

     A mało to aplikacji do generalnego sprzątania w Androidzie?
     Za to do DTEK’a wszadzic mozna kartę mSD (do2Tb) , podpiąć każde słuchawki, sparować z każdym telewizorem, lepsza bateria, lepszy ekran, lepszy dźwiek, pełnoprawny bluetooth, NFC, pełna kontrola nad bezpieczeństwem (aplikacja DTEK), comiesięczne aktualizacje bezpieczeństwa i aplikacji, współpraca z praktycznie wszystkimi smartwatchami na rynku, ponad 1,6 mln aplikacji, BB Hub, klawiatura ekranowa BB, widgety, quick charge 3.0, Gorilla glass 4 (iPhone nie pamiętam czy ma), dodatkowy programowalny przycisk fizyczny, USB-C. itp, itd…. A do tego DTEK60 kosztuje o co najmniej 1/3 taniej niż iPhone 7.

   • liquid12

    Dobrze Itam, bierz ich xD

 • aastelix

  Obecne DTEKi są przeciętne. Mam nadzieję, że model 70 nieco odmieni tą sytuację.

 • Pan Ajken

  Nuda i żal #TęsknieZaDawnymBlackBerry

 • Tyran1918

  Tak sobie myślę, że chyba ktoś jednak wreszcie kupi BB, bo wielkiej firmy to już z nich nie będzie. Miało być lepiej ,a tylko wyprzedają majątek i zamykają działy.

  • aastelix

   Ja bym tak nie dramatyzował. Po prostu dawno temu przespali rynek smartphone i teraz muszą się tego jakoś pozbyć. Współpraca z TCL może się okazać owocna. Pomijam DTEK50/60 bo to dla mnie nic nadzwyczajnego ale model 70 może trochę namieszać. Być może w niedługiej przyszłości ta firma zrobi dla BlackBerry coś z BB10 bo wydaje mi się, że powinni wypuścić coś jeszcze bo tak na prawdę bazują tylko na Passporcie. Reszta jest już nie produkowana. Kto wie jak to będzie…

   • Marek Bobakowski

    Passport jest jeszcze produkowany? A co do DTEK70… Myślałem, że to nie będzie owoc współpracy z TCL, a własny produkt.

    • Tyran1918

     Również na to liczyłem.

    • Mong

     Passportowi przydałby się w 2017 jakiś upgrade sprzętowy.

     • Tyran1918

      Tylko bez rozwoju systemu o nowości i chociażby rozwój przeglądarki jaki to ma sens? Czy podzespoły passporta są niewystarczające do obecnego systemu? Coś czuję, że wystarczą.

     • Mong

      Czas pokaże. Po 10.3.3.1435 jest płynniej ale pamięci czasami przydałoby więcej.

     • Tyran1918

      Pamięci RAM czy wewnętrznej?

     • Mong

      Bardziej RAM niż wewnętrznej ale obsługa większego SDmicro też by się przydała. No a jeśli tak to i mocniejszy procek.

     • siekier

      ja mam po autoloaderze 10.3.3 bez otwartych aplikacji wolne 950 mb ramu. najpierw miałem 700 ale potem się chyba zaindeksowało wszystko i już luz 🙂

   • Tyran1918

    Już to widzę jak wypuszczają model z BB10. Nie wiem po co mieliby to robić jeśli teraz wszystko tworzą głównie pod Androida i przy okazji próbują zmniejszyć koszty jak tylko się da. Zresztą pod nowy model trzeba zoptymalizować system, a oni już go nie rozwijają lecz jak najmniejszym kosztem łatają.

 • Szymon Balbier

  Kiedy można spodziewać sie obszernej recenzji DTEK60? Jest już dość długo w bbsklepie. Zaspaliście? Jak Blackberry 😉

  • GrzegorzDudek

   Na dniach powinien do mnie trafić 🙂

   • Michnik

    Aaa, czyli w BBSklep jest od kilku tygodni a dopiero na dniach do Ciebie trafi na testy…? ehhh…

    • Mong

     Zarobiony człowiek, pisze dużo.

     • GrzegorzDudek

      To nie ode mnie zależy kiedy urządzenie do mnie trafi.
      Pozdrawiam 🙂

     • Mong

      Właścicielom BBNews nie zależy 🙂

 • OWC

  Hehe nie do wiary jak niektórzy zaczeli bronic chinszczyzne w komentarzach :D:P
  Nie ma co owijac w bawełne, niestety BB sie zmieniło na Mante lub Krugera Matza i tyle. I ideologia że Chinczycy też potrafia uczciwie wyprodukowac nie ma tu nic do rzeczy!
  Hehe i ciekawe czy ci ludzie na serio wierza ze tajemniczy pracownik od BB za kazdym razem wgrywa super tajemniczy klucz kryptograficzny do dteków??!! A wczesniej wkłada supertajemniczego chipa w blasku ksiezyca.

  Jedyny plus to proteza HUBa i klawiatura. System jak to system- dalej android. Tyle.

  • aastelix

   Na bezpieczeństwo nigdy nie zwracałem zbyt dużej uwagi bo czy tu czy tam to i tak są to mrzonki.
   Natomiast co do sprzętu to nie ma faktycznie nic do zarzucenia oczywiście przymykając oko, że to android.
   Demonami prędkości nie są ale za to całkiem nieźle grają.

   Nie raz pisałem, że to bezpieczeństwo to taki mit. Jeśli sami nie zadbamy o nie, szczególnie w sieci to nikt nam go nie da. I nie ważne co to będzie za producent.
   Moje emocje wzbudza jedynie DTEK70 ze względu na fizyczną klawiaturę bo patrząc na to co ma w środku to kupując go zgodzę się na duży kompromis.

   • Tyran1918

    Tylko DTEk70 to pewnie jeszcze projekt BB, a reszta to zapewne będzie już tylko full touch typu poprzednich DTEK’ów, czyli przyzwoity sprzęt ale taki jak masa innego na rynku, a jedyna różnica to logo BB.

    • aastelix

     Sam dotyk mało mnie interesuje dopóki nie zrobią coś równie szybkiego jak SGS7.
     Natomiast co do klawiatury fizycznej to mógłbym pójść na kompromis kosztem szybkości, wydajności i płynności działania.

  • Tyran1918

   Jakiś czas temu Android dla niektóry był beeee, jeszcze niedawno chiński sprzęt to tylko instrument śledzenia nas przez chińskie władze i był beee. Teraz widzę, że niektórzy mają obrót o 180 stopni, beka z nich i tyle 😀 Ja tam trzymam się tego i nie zmieniam zdania w zależności od wiatru.

   • LinekPark

    Jak to było… Tylko krowa nie zmienia poglądów?
    Jeśli BB10 zaczął nadawać się jedynie do d_py, to czas szukać alternatywy.

    • Tyran1918

     Tylko w moim stwierdzeniu chodzi o to, że niektóre osoby ślepo podążają za BB. Co by nie zrobili to i tak wybiorą ich, dlatego chińskie modele i Android teraz będą ok, a wcześniej były dla nich wielkim g**nem.

  • Kovaristo

   Nawet iPhony są produkowane w Chinach, a wiec potrafią. I nie gadajcie, że cały projekt od A do Z jest Apple’a a Foxconn tylko klepie, bo to nieprawda. Apple udostępnia soft i z projekt wizualny, szczegóły to juz robota Foxconna.

   • Tyran1918

    Apple robi to samo co do tej pory robiło Blackberry nie mające swoich fabryk. Od teraz BlackBerry będzie tylko robiło soft, a resztę zrobią Chińczycy, więc to spora różnica względem Apple.

    • szcz

     Nie do końca. Przecież BB ma patent na klawiaturę i TCL nie może sobie swojej tam wstawić. Więc klawiaturę zrobię Chińczycy wedle projektu BB.

     • Tyran1918

      To tylko jeden model.

 • MiloszI

  W innych niż bbnews miejscach piszą, że TCL przejął markę. http://komorkomania.pl/34001,blackberry-w-rekach-tcl

  • aastelix

   Bardzo dobry wpis. Można coś sensownego poczytać.

  • Tyran1918

   Czyli DTEK70 mógł zostać anulowany. Dobrze to zrozumiałem?