Consumer Reports odradza zakupu najlepszych laptopów Apple

Dominik Jonatowski
Dominik Jonatowski
28.12.2016

Na stronie Consumer Reports możemy przeczytać, że najnowsze Macbooki z serii Pro przechodzą do niechlubnej historii ich organizacji. Jak się okazuje, jest to pierwszy przypadek, kiedy nie polecają zakupu najnowszych produktów Apple. Powodem takiej złej opinii nie są 4 porty usb-c, ani też Touch Bar…

Apple podczas prezentacji nowych modeli laptopów z serii Pro zapewniało, że ich urządzenia są w stanie wytrzymać do 10 godzin z daleka od prądu. Jako, że jest to sprzęt dedykowany dla zawodowców, tudzież profesjonalistów, którzy dużo pracują w terenie jest to satysfakcjonujący wynik. Niestety, rzeczywistość okazuje się zgoła odmienna i w praktyce użytkownicy już po 3-4 godzinach muszą rozglądać się za gniazdkiem.

W odpowiedzi na prośbę o komentarz w tej sprawie, Consumer Reports usłyszeli:

“Any customer who has a question about their Mac or its operation should contact AppleCare.”

CR testowali wszystkie wersje MacBooków Pro, czyli 13 calową bez panelu Touch Bar, 13 calową z panelem Touch Bar oraz 15 calową dostępną wyłącznie z panelem Touch Bar. Rozbieżność wyników wszystkich maszyn była bardzo duża, nawet podczas testów tego samego modelu. Wyniki, jakie uzyskali prezentują się następująco:

 1. 13 calowy z TB: od 4 do 16 godzin,
 2. 13 calowy bez TB: od 4,5 do 19,5 godziny,
 3. 15 calowy z TB: od 8 do 18,5 godziny.

Jak widzimy rozbieżność jest bardzo duża. Użytkownicy na forach internetowych piszą również, że nie są w stanie uzyskać chociażby zbliżonego wyniku do tych obiecanych 10 godzin. Nieliczni jedynie twierdzą, że są w stanie pozostać w deklarowanym czasie z daleka od ładowarki.

Co ciekawe, kilka dni temu, po tym jak wyniki poszły w świat, na Twitterze Phil Schiller z Apple podważył wyniki testów przeprowadzonych przez ww. magazyn i stwierdził, że mijają się całkowicie z tymi, jakie uzyskali w swoich laboratoriach. Dodatkowo stwierdził, że użytkownicy ich sprzętu nie mają problemu z bateriami. Teraz Apple razem z Cosumer Reports wyjaśniają przebieg tych testów.

Moim zdaniem, czyli osoby która nie miała wcześniej styczności z modelami Pro, wyniki takich testów są, mimo wszystko, bardzo wątpliwe. Najważniejsze jest to, jaki wynik otrzymują osoby, które używają nowego modelu, w taki sam sposób jak starego. A z tego co czytałem, to nie potrafią oni uzyskać zbliżonego czasu do tego, jaki mieli np. z Macbook Pro 2015…

 • Tyran1918

  Ja widzę, że Apple jednak się kończy. Przynajmniej jeśli chodzi o wprowadzanie nowinek, które coraz częściej są jedynie wyśmiewane. W wersjach Pro dodali Touch Bar, a wycieli wszelkie wejścia jakie tylko mogli. Do tego narzekania na baterie i bardzo wysoka cena niczym nie uzasadniona nawet jeśli popatrzymy na ich starsze modele. Tylko czekać aż ich cudowne wyniki sprzedaży mocno polecą w dół. IPhone już wielkiej rewelacji nie robi. Z komputerami które olali będzie jeszcze gorzej. Tablety już idą na straty, bo ich sprzedaż tylko spada, a Apple nie ma pomysłu tego zmienić.

  • pikut

   Wiesz kwestia jest tego typu, co kto rozumie pod pojęciem Apple się kończy… bo jeśli, ze idą na dno to na pewno nie, ale jeśli chodzi o podejście, ze kończy się wyłącznie pod względem… jak to powiedzieć, jakości? niezawodności i zadowolenia z użytkowania? To raczej tak. Air jest genialnym sprzętem i jestem wielce niezadowolony, ze nie bede miał zamiennika… Macbook czy Macbook Pro 13″ bez TB? Ale bez TB jest jeszcze bardziej ułomny… Eh, jak zyc? Problemy pierwszego swiata 😀

   • Tyran1918

    Na dno nie idą ale idą na dno jeśli chodzi o wizję rozwoju ich produktów. Po śmierci Jobsa nic wielkiego nie pokazali, a ostatnio widać jasno, że pomysłów im brakuje.

    • pikut

     No, ale z taka gotówka prędzej czy pozniej znowu wystrzela i zaorają konkurencję, jak juz cos wymyśla 😀

     • Tyran1918

      Gotówka nie równa się dobrym pomysłom. Dobrym przykładem jest Microsoft.

     • pikut

      Ale doszliśmy juz do takiego poziomu, ze jedynie chyba można bawić sie w moduły, wyginane ekranu, brak ramek, hologramy itp czyli cos co mnie małp interesuje i robione bedzie czy jest tylko dlatego, ze można a nie ze wygodne, praktyczne czy przydatne. Jedyny ból to bateria, reszta niech bedzie ulepszaniem tego co juz jest i bede zadowolony…

     • Tyran1918

      Wątpię by nie dało się wymyślić czegoś nowego. Trzeba tylko ludzi z wizją. W dotykowe ekrany też nie wierzono,a jednak zdominowały rynek.

     • pikut

      No to czekam z wypiekami na twarzy 😉

 • BBfanfan

  Ostatnio oglądałem nowe McBooki Pro. Są naprawdę ładne. Równie ladny jest MacBook. Postawione obok Airy odbiegają strasznie pikselozą wyswietlaczy.

  Warto jeszcze zajrzeć na notebookcheck.net Dosyć szczegółowe testy robią i porównania.

  # Apple MacBook Pro 13 (Late 2016, 2 GHz i5, without Touch Bar)

  Battery Runtime
  Idle (without WLAN, min brightness) – 42h 37min
  WiFi Surfing v1.3 – 11h 26min
  Big Buck Bunny H.264 1080p – 10h 20min
  Load (maximum brightness) – 1h 41min

  http://www.notebookcheck.net/Apple-MacBook-Pro-13-Late-2016-2-GHz-i5-without-Touch-Bar-Laptop-Review.182374.0.html

  # Apple MacBook Pro 13 (Late 2016, 2.9 GHz i5, Touch Bar)

  Battery Runtime
  WiFi Surfing v1.3 – 9h 26min
  Big Buck Bunny H.264 1080p – 8h 03min
  Load (maximum brightness) – 1h 06min

  http://www.notebookcheck.net/Apple-MacBook-Pro-13-Late-2016-2-9-GHz-i5-Touch-Bar-Notebook-Review.185639.0.html

  # Apple MacBook Pro 15 (Late 2016, 2.6 GHz i7)

  Battery Runtime
  WiFi Surfing v1.3 – 10h 02min
  Big Buck Bunny H.264 1080p – 8h 36min
  Load (maximum brightness) – 0h 55min

  http://www.notebookcheck.net/Apple-MacBook-Pro-15-Late-2016-2-6-GHz-i7-Notebook-Review.185254.0.html

  Wynika z tych testów że nowy 13 Pro bez Touch Bar ma lepsze czasy od Aira z tą samą baterią.

 • BBfanfan

  Taka mała ciekawostka. Dzisiaj robiłem małe porządki i zajrzałem do leżącego iPoda touch 4gen. Od „dłuższego” czasu tylko sporadycznie go podładowywałem gdy sobie o nim przypominałem 🙂

  I dzisiaj postanowiłem go odblokować i ciągle w RAM były 4 aplikacje które „jakiś czas temu” 🙂 używałem (apka z pdf-em otwarta- Foxit [jedyna która wówczas zawijała tekst w PDF-ach, Pocket z artykułem do czytania i coś tam jeszcze. Wszytko było tak jak zostawiłem.

  Zobaczcie na „Up Time” 😉

  https://uploads.disquscdn.com/images/03d96b7c85d6607015a498ab1dd9d4ba8ab8a2232443e0306200c68f1e3c0061.jpg

 • Krzysztof Kałębasiak

  Ciagna kase od naiwnych fanow traktujac ich jak idiotow.
  Wczoraj w markecie natknalem sie na barykade Lenovo z Yoga Book. Z Androidem 2800 zl, z WIndows10 3200zl.
  Nie wiem, dlaczego ludzie daja sie jeszcze nabierac firmie Apple.

  • LinekPark

   Myslisz, że religię zmienia się od tak?
   ;

 • Tyran1918

  http://www.ceneo.pl/37384661#pid=6065 co myślicie o takim modelu, warto odkładać na niego? Myślę w następnym roku kupić jakiś mały laptop 11-13 cali, a AIR jest za słaby.