Nokia kontra Apple. Czy to początek nowej wojny patentowej?

Grzegorz Dudek
Grzegorz Dudek
25.12.2016

Wszyscy wiemy, że Nokia wraca na rynek telefonów komórkowych. Nowe modele sygnowane legendarnym logo zostaną zaprezentowane już wkrótce. Czy odniosą sukces? To już jest temat na kolejny wpis.

Tymczasem chciałem poruszyć temat innych działań Nokii, które miały miejsce w ostatnim czasie. Firma oskarża Apple o bezprawne wykorzystywanie jej patentów. W 2011 roku obie firmy zwarły porozumienie na mocy, którego Amerykanie mogli korzystać z części patentów należących do Finów. Nokia stoi na stanowisku, że mimo to Apple bezprawnie wykorzystywało inne patenty, których umowa nie obejmowała. Mimo licznych prób nie udało się osiągnąć porozumienia i Finowie postanowili wystąpić na drogę sądową. Pozwy zostały złożone w Niemczech oraz Stanach Zjednoczonych, ale mają też trafić do innych krajów. Nokia zarzuca Apple naruszenie 32 patentów związanych m. in. z wyświetlaczem, interfejsem czy antenami.

Na reakcję firmy z Cupertino nie trzeba było długo czekać. Apple zdecydowało o usunięciu ze swoich sklepów produktów firmy Withings, która znajduje się w rękach Nokii. Są to urządzenia, które odpowiadają za monitorowanie naszego zdrowia.

Czy mamy do czynienia z początkiem nowej wielkiej wojny patentowej? Zapraszam do komentarzy.

źródło: phonearena.com, telegraph.co.uk