Nokia powróci na rynek smartfonów!

Grzegorz Dudek
Grzegorz Dudek
03.12.2016

Chyba każdy z nas pamięta firmę Nokia. Przez lata Finowie byli bardzo ważnym graczem na rynku telefonów komórkowych. Wiele modeli tego producenta zyskało sobie miano kultowych i na zawsze pozostanie w naszej pamięci.
Niestety Finowie przegapili smartfonową rewolucję. System Symbian nie był w stanie rywalizować z iOS’em oraz Androidem. Dlatego też Nokia, we współpracy z Intelem, opracowała nowy system nazwany MeeGo. Posiadał on rewolucyjny interfejs, oparty na gestach, który był podobny do Blackberry 10. Niestety na rynku pojawiło się tylko jedno urządzenie pracujące na platformie MeeGo. W tamtym okresie Nokia zawarła partnerstwo z Microsoftem i od tej pory, na produkowanych przez nią urządzeniach, gościł mobilny Windows. Znalazła się jednak grupa pasjonatów, która postanowiła kontynuować ideę systemu MeeGo. Za jego następce możemy uznawać Sailfish OS, o którym ostatnio wspominałem na łamach BBNews.
Współpraca Finów z Microsoftem doprowadziła do tego, że w 2014 roku dział mobilny Nokii znalazł się w rękach giganta z Redmond.

Od jakiegoś czasu mówi się, iż Nokia zamierza powrócić na rynek smartfonów. Nowe urządzenia miałyby pracować na systemie operacyjnym Android. Warto wspomnieć, iż fińska firma miała już romans z systemem z logo zielonego robota. W 2014 roku pojawiły się modele z serii Nokia X, które pracowały pod kontrolą systemu Android. Co ciekawe, urządzenia posiadały interfejs bardzo podobny do mobilnego Windowsa i zostały pozbawione usług Google. Projekt został, jednak bardzo szybko porzucony.

Dziś możemy oficjalnie potwierdzić, iż firma Nokia wraca na rynek smartfonów. Taka informacja pojawiła się na oficjalnej stronie Nokii. Prawa do wykorzystania marki uzyskała firma HMD Global, która od teraz będzie odpowiadała za smartfony z kultowym logo. HMD Global uzyskało prawa do wykorzystania marki Nokia na okres 10 lat. Firma Nokia oczywiście będzie otrzymywać z tego tytułu odpowiednie wynagrodzenie.
Warto wspomnieć, że siedziba nowej firmy znajduje się w Helsinkach, ale za produkcję smartfonów będzie odpowiadać dobrze wszystkim znany Foxconn.
Nowe urządzenia będą miały premierę w pierwszym kwartale 2017 roku. Możemy się spodziewać, że będzie miało to miejsce podczas targów MWC 2017 w Barcelonie.
Mówi się, że zobaczymy kilka modeli z różnych półek cenowych.

Warto wspomnieć, że dział mobilny Nokii nadal pozostaje w rękach Microsoftu. Firma HMD Global posiada, jedynie prawa do wykorzystania legendarnej marki.

Czy nowe smartfony z kultowym logo będą w stanie wyróżnić się czymś na rynku mobilnym? Czy sentyment klientów do marki Nokia jest na tyle silny, żeby zapewnić sukces HMD Global? Zapraszam do komentarzy.

źródło: nokia.com, phonearena.com

 • skynet1234

  Rewolucję na rynku smartfonów wprowadzają aktualnie firmy z Chin. Patrz modele Huawei i Xiaomi. Model tego ostatniego producenta Mi Mix, to krok naprzód.

  • Wodnik Szuwarek

   Zapomniałeś dodać, że ta rewolucja to chiński backdoor 🙂

   • Paweł Dejko

    W stosunku do amerykańskich backdoorów, to najwyżej ewolucja.

  • Daniel

   Telefon z malutkimi ramkami miał wcześniej Sharp. Xiaomi odgrzewa tylko zapomniany kotlet.

 • Pawełc25

  ŁaŁ!!!
  News na miano Pulitzera.
  O kurcze, już to widziałem.

  http://m.pclab.pl/news72169.html Datowane „wczoraj”

  Żeby nie trąciło „nutką ” nieświeżości to z dzisiaj :
  http://m.pclab.pl/news72174.html
  http://m.pclab.pl/news72175.html

  Słowem, BBNEWS.PL zamienia się w Pudelka, WP, ONET, etc.

 • wania

  Tak do końca to N9 nie była jedyną słuchawką z MeeGo, była jeszcze wersja przeznaczona dla deweloperów czyli Nokia N950 z fizyczną wysuwana klawiatura QWERTY, obecnie rarytas na rynku, ale czasami można go jeszcze kupić. Co do samej N9 najlepsza (w/g mnie) Nokia jaka kiedykolwiek powstała, z bajecznie wprost wspomnianym systemem MeeGo, szkoda że Elop (rękami M$) go uśmiercił.

  • Wodnik Szuwarek

   Doskonale pamiętam N9. System świetny, ale bez rewelacyjnego marketu smartfon nadawał się do kosza. Tylko Apple jest w stanie napisać system od nowa i zmusić deweloperów do natychmiastowego tworzenia gier i aplikacji. Reszta się nie liczy.

   • Paweł Dejko

    A najlepszym dowodem na to, że jak zwykle masz rację jest fakt, że Google zaraz po Apple napisało swój system i zmusiło deweloperów do natychmiastowego tworzenia gier i aplikacji.

  • RDF3

   Elop został wynajęty przez właścicieli Nokii do zabicia MeeGo i wprowadzenia windowsa – taki był wielomiliardowy deal z MS. 😉
   Piszę to, bo trochę mi żal gościa.- spadł na niego cały hejt, a on tylko robił to, do czego go zobowiązali pracodawcy.

 • Paweł Dejko

  > Posiadał on rewolucyjny interfejs, oparty na gestach, który był podobny do Blackberry 10

  To raczej BlackBerry 10 posiadało podobny. Gesty w Nokii były znacznie lepiej przemyślane, bardziej intuicyjne i lepiej działały. Pamiętam jak pod koniec 2011 roku dostałem ten telefon do testów. Już po dwóch godzinach używania nie wyobrażałem sobie obsługi systemu w inny sposób, niż ten zaproponowany przez Nokię, a potem jeszcze przez kilka miesięcy próbowałem na Androidach zamykać lub minimalizować aplikacje gestami.

 • Tyran1918

  Nokia plus Sailfish OS i biorę 🙂