Samsung donosi do Komisji Europejskiej o zmowie cenowej

Dominik Jonatowski
Dominik Jonatowski
16.12.2016

W latach 2004-2007 doszło do zmowy cenowej, w której brały udział 4 wielkie korporacje takie jak: Samsung, Sony, Panasonic i Sanyo. Wszystko wyszło teraz na jaw i Komisja Europejska nałożyła na ww. firmy kary finansowe, ale tylko Samsungowi się upiecze.

Mogłoby się wydawać, że te firmy konkurują zacięcie ze sobą na rynku, ale sytuacja w latach 2004-2007 była zupełnie inna. Chcąc uniknąć konkurencji na rynku akumulatorów litowo-jonowych, firmy weszły ze sobą w układ, aby dogadać się w sprawie cen, a także dzieliły się planami sprzedażowymi. Akumulatory stosowano w bardzo wielu produktach od telefonów po laptopy i aparaty fotograficzne włącznie, dzięki czemu każdy z nich swoje zarobił.

W momencie kiedy Komisja Europejska, która pilnuje uczciwej konkurencji na rynku dowiedziała się o zmowie, ustaliła dla wszystkich kary w wysokości: 57,7 mln euro dla Samsunga, 29,8 mln euro dla Sony, 97,1 mln euro dla Sanyo oraz 38,9 mln euro dla Panasonica. Firmy przyznały się do winy i muszą teraz zapłacić za swoje grzechy z przeszłości.

W tym przypadku upiecze się Samsungowi, który doniósł o wszystkim KE przez co zostaje zwolniony kary.

 

 • Tyran1918

  Konfidenci 😀

 • civil

  Jak to mówią – co dajesz to dostajesz no i za nieladne zagranie Samsung dostał po baterii 🙂

 • Marek Ryszard Mattencloit

  Jaja sobie robią. Niby jakieś kary – symboliczne. Po co komu tak komisja od siedmiu boleści. Istnieje tylko by utrzymać pasożyty w jej szeregach.

 • Mong

  I weż tu zaufaj „żółtemu”… ;D

  • aastelix

   A to nie czasem oni wszyscy są żółci?

   • Mong

    Nie dość że się zmawiają to potem kabluja albo świnie sobie podkladają…

 • LinekPark

  Samsung…
  G_wniana elektronika
  G_wniane konfidenty