WB Group- czyli nadal mamy krajową myśl technologiczną!

BBSklep
BBSklep
22.12.2016

Zalew branży elektronicznej  kolejnymi markami z dalekiego wschodu powoduje w człowieku w pewnego rodzaju melancholijny nastrój, pod wpływem którego zaczyna się zastanawiać czy w jego własnym kraju powstaje jeszcze w ogóle coś nowoczesnego…

Otóż tak! Istnieją jeszcze w Polsce innowacyjne firmy które są w stanie stworzyć samemu nowoczesny, doceniany na świecie produkt. I to nie w byle jakiej branży, ale na jednym z najbardziej wymagających rynków, zbrojeniowym.

W świecie, gdzie informacja stała się jedną z największych wartości, wojsko przykłada coraz większą wagę do jej zdobywania i szybkości  przetwarzania. W wyniku tego procesu opracowywane są wyspecjalizowane systemy wspomagające łączność i dowodzenie.

W trend tworzenia nowych technologii teleinformatycznych w wojsku wpisują się również polskie firmy. A jedną z nich jest WB Group.

Ta firma z Ożarowa nie jest specjalnie znana osobom niezainteresowanym wojskiem. A to błąd, bo WB Group należy do jednych z najprężniej rozwijających się rodzimych firm technologicznych w Polsce.

Firma zajmuje się projektowaniem i produkcją  polowych radiostacji, cyfrowych systemów komunikacji, kierowania ogniem i dronów.

WB Group stanowi  800 osobowa załoga z której połowa pracuje w dziale badawczo rozwojowym.

W chwili obecnej, spółki omawianej firmy stanowią istotny komponent w najważniejszych programach zbrojeniowych naszej armii. WB Group jest zaangażowana m.in. w modernizację naszych wojsk artyleryjskich i w rozwój systemu polskiego żołnierza przyszłości „Tytan”.

Obecnie produkty grupy WB stanowią ważną część polskiego eksportu zbrojeniowego. Urządzenia od WB użytkują min. Czechy, Węgry, Szwecja, USA, czy Brazylia.

Prawdziwym hitem eksportowym WB Group jest cyfrowy system łączności Fonet dla wojskowych pojazdów. Jest to jeden z najlepiej rozpoznawalnych produktów polskiego przemysłu wojskowego na świecie. Elementy systemu Fonet montowane są  nie tylko w polskich transporterach opancerzonych Rosomak, ale również, w wozach bojowych armii Szwecji, Argentyny, Brazylii, czy Malezji.

Terminal DD9620T jeden z kluczowych elementów systemu Fonet. Terminal jest wyposażony w procesor Intel Atom N455 lub Intel Core I7 2410 UE, do 4 GB RAM, dysk SSD do 128 GB. Urządzenie pracuje na systemie Windows 7 lub Linux. Jest wodo- i wstrząso-odporne. Z.: WB Group

Jednak najważniejsze zamówienie na system Fonet  przyszło z USA, gdy licencję na polski system kupił potentat łączności polowej- korporacja Harris. W wyniku tej umowy amerykański gigant wyposaży w polski system łączności słynnego Hummera, oraz jego następcę, pojazd JLTV. Docelowo ma to być 55000 maszyn. O prestiżu takiego zamówienia chyba nie trzeba wspominać ;-).

W zeszłym roku WB Group osiągnął 250 mln zł przychodu, z czego 70 mln zł przypadło jako gratyfikacja za kontrakty zagraniczne.

Osobiście mocno trzymam kciuki za rozwój przedsiębiorstw tego typu. Innowacje w wojsku już nieraz przekładały się na rynek cywilny i pozwalały na szybki rozwój krajowych technologii.

Być może to właśnie dzięki takim firmom Polsce uda się zedrzeć z siebie łatkę „taniej europejskiej montowni”. A w przyszłości, kto wie, może zobaczymy nawet smartfona made in Poland :-).

Z tą myślą chciałbym skończyć tą notkę, pytając jednocześnie o wasze zdanie w temacie. Czy Polska doczeka się kiedyś swoich własnych marek pokroju Samsunga, Apple’a, czy BlackBerry?

 

 

Źródła:

wb.com.pl

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości

Rzeczpospolita

Defence24.pl

 

 

 

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz