Windows 10 ARM czyli kolejne podejście Microsoftu do architektury ARM

Jakub Płuska
Jakub Płuska
10.12.2016

Wielu z was kojarzy próby wejścia na rynek desktopowy wersjami Windowsa RT oraz 8/8.1 dla procesorów ARM .
W obu przypadkach skończyło się fiaskiem ze względu na brak możliwości uruchamiania aplikacji napisany pod tradycyjnego Windowsa (architektura x86).
Od tego czasu Microsoft wziął się ostro do roboty i ostatnio ujawnił Windows 10 w wersji ARM.
Nie jest to nic nowego, gdyż możemy korzystać z wersji 10 IOT na komputery Raspberry Pi, jednak ten daje nam możliwość uruchamiania aplikacji napisanych pod procesory x86 oraz dostęp do pełnego pulpitu .
Jak ? Prosto – dzięki emulatorowi.  W związku z tym,że obydwie platformy się różnią (min. instrukcjami procesora), konieczne było zastosowanie emulatora ( podobne rozwiązania były stosowane w komputerach Apple).
uc15s

W tym przypadku platforma testowa działa na procesorze ARM Qualcomm SnapDragon 820 wspomaganym 4GB ram.
Tester uruchomił bez przeszkód Photoshopa oraz pakietu office dedykowany platformie Windows 10 na procesory X86.
W mojej opinii Microsoft idzie w dobrą stronę i być może ujawni SurfacePhone który zapewniałby pełnoprawne doznania z technologii continuum.
Szkoda, że BlackBerry nie sięgnęło po tego typu rozwiązania i nie dostosowało BlackBerry 10 do platformy desktopowej gdzie taki Passport mógł być pełnoprawnym centrum dowodzenia.

Jak wam się podoba pomysł zaprezentowany przez Microsoft ?

 • Tyran1918

  Spodoba mi się jak będzie to dobrze działało.

 • kumaty96

  Jeśli w Windows 10 na telefony wrzucą multitasking rodem z BB10 + dorzucą klawiaturę BB (może w końcu BlackBerry wypuści coś z W10) to biorę w ciemno.

 • Itam

  Odnoszę wrażenie że chyba w Microsofcie źle diagnozują problem z mobilnym Windowsem.
  Nie wiem jak u was, ale wśród kogokolwiek z moich znajomych (z bardzo małymi wyjątkami) kogo bym nie zapytał dlaczego nie kupił smartfona z Windowsem to każdy odpowiada że odpycha go wygląd tego systemu. To jest tak wstrętny potworek, że nawet gdyby mi płacili to bym nie wziął. No sorry, ale taka jest prawda.
  Większości raczej wystarczają możliwości techniczne tego systemu, ale design tego systemu to jest jakaś dramatyczna zemsta projektanta na użytkownikach. A najgorsze jest to że Microsoft w ogóle nie widzi w tym problemu i nadal brnie w zaparte.

  Zresztą, ja to w ogóle nie rozumiem dlaczego Microsoft męczy się tak z tym Windowsem mobilnym i wydaje na to fortunę. Zamiast tego kupili by takie BB i upiekli by dwie, albo trzy pieczenie na jednym ogniu.
  1. Usługi BB dla biznesu.
  2. QNX
  3. BB10.
  Zamiast pompować kasę w beznadziejny WPhone, mieli by gotowy system operacyjny o zajebistych możliwościach.
  Z tą różnicą, że Microsoft, w przeciwieństwie do BB, stać na to aby zainwestować sporo kasy w developerów i marketing.To byłby świetny interes dla Microsoftu.
  A tak to będą odgrzewać po raz któryś tego samego kotleta.
  To już stało się nudne.

  • Mong

   W końcu muszą kiedyś paść 😉

  • Empireus

   Dla biznesu… Dla BIZNESU. Nie wiem, ile rozwiązań korporacyjnych widywałeś, ale tam nie liczy się wygląd i wodotryski, tylko funkcjonalność i niezawodność. Dla plebsu jest android i produkty Apple. Dla corpo już nie musi być takie cukierkowe.

   Osobiście BB OS10 mi się podobał tylko w kilku kwestiach – miał wszystko out of box (co też nie zachęcało programistów) i wielozadaniowość, których próżno szukać w Androidzie. Aczkolwiek wkurzało mnie jedno – brak możliwości personalizacji tego systemu. Oprócz tapety nie dało się w nim nic zmienić.

   MS nie kupił BB, bo oprócz patentu na sprzętową klawiaturę, musiałby borykać się ze wsparciem na QNX,. Przy tym musiałby przyznać, że Windows nie jest taki cool i jezzy. A przecież MS też ma podobny system w swoim zapleczu: Windows RT/Mobile, który był/jest systemem czasu rzeczywistego i nie był taki zły, jak go opisywano.

   BB zgubił beznadziejny marketing i jeszcze gorsza organizacja. Pamiętam, jak kilka lat temu promowali BB OS10 wśród programistów. Zapisałem się na to, aczkolwiek później z powodu zdarzeń losowych nie mogłem się stawić. Żeby być fair, próbowałem się dodzwonić do organizatora, czyli BB. Na próżno – nie było żadnego linka, emaila, telefonu, kontaktu. NIC.

   MS ma w du… Windows. Najwięcej zysków czerpią z rozwiązań KORPORACYJNYCH i ew rozrywkowych (XBOX). Sam system coraz bardziej odsuwany jest na dalszy plan…

  • Krzysztof Kałębasiak

   Przeciez maja swoj system. A najchetniej utopiliby QNX i cale BB, bo to dla nich konkurencja.