4 lata systemu operacyjnego BlackBerry 10!

Grzegorz Dudek
Grzegorz Dudek
31.01.2017

Czas biegnie nieubłaganie. Dokładnie 4 lata temu, 30 stycznia, Thorsten Heinz zaprezentował światu system operacyjny BlackBerry 10 oraz pierwsze smartfony pracujące pod jego kontrolą, czyli Z10 i Q10. To była prawdziwa premiera, która nie ustępowała show jakie serwują nam inni producenci smartfonów!

System był innowacyjny, przemyślany i oferował wiele unikatowych funkcji. Plany były śmiałe, a oczekiwania ogromne. Oczywiście już wtedy bardzo silną pozycję miały systemy iOS oraz Android, ale była nadzieja, że BlackBerry 10 powalczy z mobilnym Windowsem o miejsce realnego, trzeciego gracza. Tak się jednak nie stało. Wkrótce okazało się, że na rynku w ogóle nie ma miejsca, dla trzeciego gracza. Jak wszyscy wiemy, BlackBerry zwróciło się ku systemowi Android, a Microsoft na polu smartfonów jest obecnie w odwrocie. Oczywiście co jakiś czas pojawiają się plotki o mitycznym Surface Phonie, jednak prawdopodobnie będzie to urządzenie zupełnie nowej kategorii, którego celem nie będzie podbicie rynku konsumenckiego.

Wróćmy jednak jeszcze na chwilę do systemu Blackberry 10. Choć nie odniósł on spektakularnego sukcesu to pojawiło się kilka naprawdę interesujących urządzeń, które na nim pracowały. Jeśli miałbym wskazać numer jeden to bez wahania postawiłbym na BlackBerry Passport. Jest to moje ulubione urządzenie pracujące na ostatnim, autorskim systemie Blackberry. Smartfon oryginalny, innowacyjny i jedyny w swoim rodzaju. Jeśli nie potrzebujecie wielu aplikacji to myślę, że jest on wciąż świetnym wyborem. Jest to urządzenie jedyne w swoim rodzaju, ale mam cichą nadzieję, że kiedyś doczekamy się jego następcy.
Drugim urządzeniem z systemem BlackBerry 10, które szczególnie przypadło mi do gustu jest Classic. Choć w dniu premiery nie oferował on najlepszych podzespołów, ani aparatu to był po raz kolejny urządzeniem jedynym w swoim rodzaju. Nowoczesny system operacyjny wraz z pełną klawiaturą fizyczną, przyciskami funkcyjnymi i trackpadem, przywodził na myśl czasy świetności Kanadyjskiej marki. Poza tym uważam, że jest to zestaw, który idealnie sprawdza się w pracy.

A jakie są Wasze ulubione urządzenia z systemem operacyjnym BlackBerry 10? Podzielcie się w komentarzach.

Na koniec zapraszam na wideo promocyjne systemu Blackberry 10, które moim skromnym zadniem jest niezwykle udane. W tym dniu wznoszę również toast za powrót świetności BlackBerry. Cheers!