Koniec 2016 roku, to również koniec CyanogenMod

Dominik Jonatowski
Dominik Jonatowski
02.01.2017

Data 31 grudnia 2016 roku sympatykom Androida będzie kojarzyła się nie tylko z datą zakończenia starego roku, ale również z końcem bardzo popularnego oprogramowania open source, jako modyfikacji Androida. Sam kiedyś z tej wersji korzystałem, jak miałem jeszcze czas na grzebanie w telefonie. O czym mowa? Mowa oczywiście o CyanogenMod.

Teraz nie mam czasu i ochoty na to, ale z sentymentem patrzę na ten okres. Wiele osób, którym technologia mobilna nie jest obca, chociaż przez chwile bawiło się w ten sposób. Pamiętam jak podkręcałem procka w swoim Samsungu i600, dzięki czemu wyraźnie przyśpieszył, ale odbyło się to kosztem energii i przegrzewania się urządzenia. W końcu człowiek jest ciekawy świata…

Wracając do samego CyanogenMod, co się stało?

Z końcem roku firma Cyanogen Inc. przestała wspierać Cyanogen OS, co oznacza koniec dalszego rozwoju CyanogenMod. Jednak ze względu na jego charakter, każdy na podstawie jego kodu źródłowego może go przerobić pod własny system. I w tym właśnie nadzieja.

Umarł CyanogenMod, niech żyje Lineage OS?

Społeczność, która powstała wokół tego popularnego modu zapowiedziała już, że wykorzystają jego źródło do zbudowania nowego projektu – Lineage OS. Sytuacja ta pokazuje zalety otwartego świata Androida oraz że zawsze można liczyć na „zapaleńców”.

Korzystaliście kiedyś z CM? Jeśli tak, to czy będziecie śledzić losy Lieage OS? Dajcie znać w komentarzach!