Kontrowersyjne nowości w wersjach beta systemów od Apple

Dominik Jonatowski
Dominik Jonatowski
26.01.2017

Zazwyczaj nie piszę na łamach BBNews o mniejszych aktualizacjach systemu z logo nadgryzionego jabłka, ponieważ ograniczam się do tych największych i najistotniejszych. Dzisiaj jednak postanowiłem wspomnieć o nadchodzących aktualizacjach, ponieważ wiem, że niektórych z Was może to zaciekawić. Apple „znowu” postanowiło wykosić konkurencję niezależnego dewelopera ze sklepu, a następnie wprowadzić jego funkcje do swojej aktualizacji.

Wcześniej taki głośny przypadek miał miejsce w momencie, kiedy znana i lubiana przez wielu aplikacja do ograniczania emisji niebieskiego światła dostała „bana” na AppStore. Wówczas pisałem o tej sytuacji i o tym, co mogło być przyczyną takiej a nie innej decyzji. Po wielu miesiącach, f.lux tzn. Night Shift trafi również do komputerów Mac, bowiem odkryto taką opcję w macOS Sierra 10.12.4 beta 1.

Aplikacja do odszukania słuchawek AirPods znika z AppStore

Osoby, które kupiły najnowsze bezprzewodowe słuchawki od Apple, były skazane na niepowodzenie w sytuacji, gdy zapodzieją gdzieś w domu słuchawki. Apple nie wyposażyło ich w żaden system odszukania, więc pewien deweloper postanowił rozwiązać ten problem w bardzo prosty sposób. Stworzył on aplikację Finder for AirPods, która była w stanie doprowadzić nas do miejsca, w którym słuchawki zapodziały się. Trik polegał na tym, że aplikacja na podstawie danych z Bluetooth informowała nas, że zbliżamy lub oddalamy się do zguby. Aplikacja była płatna, pomysł świetny, więc programista miał szansę dorobić się w związku z tym, że producent nie wziął tego pod uwagę. Niestety (dla niego) tak nie będzie.

Pozwolę sobie w tym momencie przytoczyć cytat Steve Jobsa:

Picasso mawiał: Dobrzy artyści kopiują, genialni artyści kradną. My zawsze byliśmy bezwstydni w kwestii kradzieży pomysłów. Sukces Macintosha wynikał z tego, że ludzie pracujący nad nim to muzycy, poeci, artyści, zoologowie i historycy, którzy jednocześnie okazali się być najlepszymi na świecie naukowcami w branży IT.

Trzeba przyznać, że chyba nikt, tak jak Apple, nie dba o swój interes i z jednej strony należy ich za to podziwiać , a z drugiej strony…

Kurtyna.

Aktualizacja:

Okazuje się, że mimo krytyki Apple, ich decyzja została uzasadniona w taki sam sposób, co w przypadku aplikacji f.lux. Twórcy Finder for Airpods złamali regulamin sklepu (punkt dotyczący Misuse of Trademarks and Logos) wykorzystując grafiki ze strony Apple.