Gboard w końcu ze wsparciem dla języka polskiego dla iOS!

Dominik Jonatowski
Dominik Jonatowski
20.02.2017

Jeżeli zainteresowaliście się zewnętrzną klawiaturą Gboard (zewnętrzną o ile używacie sprzętu z iOS) to mam dla was dobrą wiadomość! Aplikacja w końcu jest dostępna na iOS w języku polskim, ale Google trochę namieszało i utrudniło uzyskanie takiego efektu.

O klawiaturze Google pisaliśmy już wcześniej na BBNews. Z wypiekami na twarzy czekałem aż w końcu pojawi się w języku polskim na iOS. W grudniu klawiaturę mogli zainstalować również użytkownicy Androida i otrzymali oni od razu wsparcie dla języka polskiego. Mijają 2 miesiące i taka opcja trafia również do iOS.

Wydawać by się mogło, że ustawienia do języka polskiego otrzymamy przez aktualizację Gboard, jako osobnej aplikacji na telefonie, którą wcześniej zainstalowaliśmy. Nic bardziej mylnego. Google zaimplementowało swoją klawiaturę do aplikacji Google i aby cieszyć się językiem polskim należy:

Zainstalować obie aplikacje Google oraz Gboard, następnie ustawić Gboard, jako klawiaturę domyślną: Ustawienia -> Ogólne -> klawiatura. Usuwamy aplikację Gboard i dopiero teraz w aplikacji Google pojawi się Gboard: aplikacja Google -> zdjęcie profilu. Jeszcze raz ustawiamy Gboard, jako klawiaturę domyślną: Ustawienia -> Ogólne -> klawiatura i dopiero teraz możemy cieszyć się językiem polskim. Aby uzyskać pełne możliwości klawiatury musimy włączyć pełny dostęp klawiatury.

Jestem bardzo ciekawy czy moje oczekiwania wobec tej klawiatury zostaną w pełni zaspokojone, czy okaże się, że podobnie jak inne zewnętrzne klawiatury trafi w końcu do śmieci. Najbardziej jednak byłbym zadowolony mając klawiaturę BlackBerry, ale raczej nie ma nawet co marzyć.