Jolla nawiązuje współpracę z Sony i prezentuje Xperię X działającą pod kontrolą Sailfish OS

Grzegorz Dudek
Grzegorz Dudek
28.02.2017

Wśród nowości, które zaprezentowano dzisiaj na MWC, wielu z Nas nie zauważyło, w moim mniemaniu, bardzo ważnej z nich. Nowa Xperia XZ Premium, może robić wrażenie ze względu na obecność ekranu o rozdzielczości 4K, czy najnowszego Snapdragona 835, ale dla wielu osób jest ona po prostu kolejnym androidowym smartfonem.

A co byście powiedzieli na Xperię pracującą pod kontrolą systemu operacyjnego Sailfish OS?
Dla niewtajemniczonych wyjaśniam, iż wspomniana platforma jest duchowym spadkobiercą systemu MeeGo, który trafił do kultowej Nokii N9. W tamtym okresie Finowie związali się z Microsoftem i ambitny projekt autorskiego systemu został porzucony na rzecz mobilnego Windowsa. Czy wybór MeeGo byłby lepszą decyzją? Tego nie wiemy, ale w tym momencie możemy stwierdzić, że mobilne okienka nie odniosły sukcesu.
Jednak mimo decyzji Nokii o przejściu na Windows Phone’a, znalazła się grupa osób, chcąca kontynuować projekt autorskiego sytemu operacyjnego. Powstała firma Jolla, która kilka lat temu zaprezentowała system Sailfish OS. Mimo iż na rynku pojawiło się kilka urządzeń pracujących pod jego kontrolą, nie odniósł on sukcesu. Może jednak nie wszystko stracone?

Osoby, które trochę interesują się systemem Sailfish OS, zapewne wiedzą, iż istnieje możliwość nieoficjalnego uruchomienia go na wybranych, androidowych smartfonach, jednak dzisiejsza informacja to zdecydowanie nowa szansa dla firmy Jolla.
Na porannej konferencji ogłoszono, iż firma planuje przygotwać oficjalną wersje systemu na kilka modeli ze stajni Sony. Co ciekawe projekt jest oparty na współpracy obu firm. Dzisiaj mogliśmy zobaczyć pierwsze urządzenie Sony z systemem Sailfish OS. Do prezentacji wybrano Xperię X. Oczywiście, jak wyjaśniają pracownicy firmy, istnieją jeszcze problemy, które należy rozwiązać.
Poniżej wideo prezentujące działanie Xperii X pod kontrolą Sailfish OS.

Mam nadzieję, że współpraca pomiędzy Sony i Jolla będzie owocna i lista modeli, na których będziemy mogli zainstalować Sailfish OS będzie rosła. Może za jakiś czas zobaczymy urządzenie, które będzie pracować na tym systemie od wyjęcia z pudełka? Nie ukrywam, że na rynku przydałaby się solidna alternatywa dla wszechobecnych Androidów oraz iPhone’ów.

źródło: engadget.com

Dziękuję użytkownikowi Pafel, za podesłanie.