Powstanie nowa wersja systemu Sailfish OS, przeznaczona na rynek chiński

Grzegorz Dudek
Grzegorz Dudek
28.02.2017

Projekt systemu operacyjnego Sailfish OS zdecydowanie nie chyli się ku upadkowi. Można wręcz powiedzieć, że wchodzi on w nową fazę rozwoju. Wczoraj, na łamach BBNews, pisałem o nawiązaniu współpracy pomiędzy firmą Jolla, która jest odpowiedzialna za Sailfish OS, a Sony. Mam nadzieję, że za jakiś czas zobaczymy pierwsze owoce tego partnerstwa, w postaci urządzeń pracujących na fińskiej platformie.

Jolla nie planuje na tym poprzestać. Podczas targów Mobile World Congress pojawiła się jeszcze jedna ważna informacja. Finowie ogłosili bowiem powstanie konsorcjum o nazwie Sailfish China, którego celem jest stworzenie systemu operacyjnego specjalnie na rynek chiński. Będzie on oczywiście bazował na autorskiej platformie Sailfish OS. Nowy system trafi nie tylko do smartfonów, ale również smartwatch’y, telewizorów, czy samochodów. Będzie też wykorzystywany na potrzeby Internetu Rzeczy. Celem konsorcjum jest zainwestowanie 250 milionów dolarów w rozwój nowej platformy na chińskim rynku.

Osobiście z niecierpliwością będę czekał na rozwój platformy Sailfish OS. Myśle, że system Finów może stać się realną alternatywą dla Androida i iOS, której wiele osób potrzebuje.

źródło: Jolla.com