Aplikacje Facebook i Messenger przestaną działać na Windows Phone 8.1 oraz starszych wersjach Androida i iOS. Zobacz, których urządzeń dotkną problemy!

Grzegorz Dudek
Grzegorz Dudek
30.03.2017

Proces starzenie się platform mobilnych jest nieunikniony i nie należy oczekiwać, że wszystkie aplikacje będą współpracować z naszym smartfonem w nieskończoność. W przypadku niektórych systemów operacyjnych możemy jednak liczyć na dłuższe wsparcie.

Tym razem przyszedł czas na pożegnanie kilku starszych wersji popularnego serwisu społecznościowego Facebook oraz komunikatora Messenger. Z końcem marca przestaną działać wersje Facebook v55 oraz Messenger v10, przeznaczone dla systemu operacyjnego Android. W tym wypadku zalecane jest zaktualizowanie aplikacji do nowszej wersji. Jeśli jednak korzystacie z Androida 2.3 będzie to niemożliwe. Jedynym wyjściem pozostaje zaopatrzenie się w aplikacje Facebook Lite i Messenger Lite. Jeśli jednak na Waszym urządzeniu gości Android starszy niż 2.3, to będziecie musieli zadowolić się Facebookiem w przeglądarce. Na ten los zostaną jednak skazani użytkownicy urządzeń „historycznych”. Nawet oryginalny Samsung Galaxy S (premiera w 2010 roku), będzie w stanie uruchomić aplikacje społecznościowe w wersji „Lite”. Jeśli jednak w waszych rękach nadal znajduje się HTC Hero, to chyba nadszedł czas na zamianę urządzenia.

Sytuacja wygląda znacznie gorzej w przypadku systemu Windows Phone 8.1. Ta wersja, oraz wszystkie poprzednie, zostaną pozbawione możliwości korzystania z Facebook’a i Messengera. W kwestii urządzeń  pozbawionych wsparcia jest znacznie gorzej, niż w przypadku Androida. Problem dotknie posiadaczy takich modeli jak Lumia 925, która miała premierę w 2013 roku.
Oprócz tego przestanie działać aplikacja Facebooka przeznaczona dla komputerowego Windowsa 8 i 8.1.

W przypadku systemu mobilnego Apple, wyłączone zostaną aplikacje społecznościowe dla iOS 7 i starszych wersji. Dostępu do Facebooka zostaną więc pozbawione iPhone’y starsze niż model z numerkiem 4 i oryginalny iPad. Oba urządzenia miały premierę w 2010 roku.

W tym momencie warto sobie przypomnieć, jak szybko dostęp do popularnych serwisów społecznościowych, stracili użytkownicy BlackBerry 10. Mogli się oni nim cieszyć zaledwie przez 3 lata od premiery systemu.

źródło: independent.co.uk, guidingtech.com

 • Marcin Dudkowski

  Hehe to operatorzy dostaną po dupie za handel trupami. Jako użytkownik WP8.1 miałem gadżet fuckbuka i mesendzera bo do normalnej wersji było daleko. Qźwa nie zatęsknię za qwnem.

 • silver2004

  Jedyne wyjście? A Opera Mini?
  Tylko pewnie funkcjonalność kiepska.. Na Symbianie S60v3 wciąż korzystam z Facebooka i wiadomości,
  tylko że nie ma odświeżania w czasie rzeczywistym, także trochę boli.
  A było przechodzić z smsów na Facebooka? 😉

 • Marek Ryszard Mattencloit

  A jeśli to czas na likwidację konta na FB?

 • Pawel Gie

  Po co ktoś trzyma takie graty?

 • ligenz

  Offtop:
  nie działa forum…

  • GrzegorzDudek

   Chwilowa przerwa techniczna. Już jesteśmy online 🙂

   • ligenz

    chyba jeszcze nie 😉

    • GrzegorzDudek

     Jeszcze trwają prace 🙂