Apple ubije blisko 200tys. aplikacji w nadchodzącej aktualizacji iOS?

Dominik Jonatowski
Dominik Jonatowski
16.03.2017

Oprócz doniesień o nowych iUrządzeniach możemy również czytać nt. aktualizacji, która ukaże się wraz z nimi. Mowa tutaj oczywiście o iOS11. Jak narazie niewiele o tej aktualizacji się mówi, ale jedna „nowość” prawdopodobnie została potwierdzona w becie systemu oznaczonego numerem 10.3.

W iOS największe zmiany zaszły w ekranie blokady oraz panelu sterowania. Czy na lepsze? To już kwestia przyzwyczajenia i szczerze mówiąc po początkowym lamencie już zapomniałem, jak działało to kiedyś. Teraz dla niektórych zmiana może okazać się drastyczna, ale w pełni uzasadniona.

Otóż Apple w ww. becie informuje użytkowników, że dana aplikacja wkrótce prawdopodobnie przestanie działać. Wszystko za sprawą zmian, jakie zajdą w nadchodzącej aktualizacji (w domyśle zapewne chodzi o iOS11). Aplikacje niezgodne z 64 bitowymi procesorami nie będą dłużej wspierane. Tym samym Apple może pozbyć się zalegających i niewspieranych już aplikacji przez deweloperów. Oczywiście programiści są poinformowani o konieczności zmiany, jeśli chcą dalej „żyć” na iOS. Większość dostosowała się już do tych zmian, ale według informacji 8%, czyli jakieś 187 tys. nie.

Dodatkowo dzięki tej informacji możemy spodziewać się, że aktualizacja nie trafi na starsze urządzenia, które były dotychczas wspierane i otrzymały jeszcze aktualizację do iOS10.

Zanim jednak otrzymamy aktualizację do iOS11, Apple wypuści jeszcze co najmniej jedną aktualizację iOS10. Na dzień dzisiejszy wiemy, że największymi zmianami będą funkcja Find My AirPods, czy obsługa systemu plików APFS. Nie od dzisiaj wiemy, że od premiery nowych słuchawek słychać wiele głosów zastanawiających się, co jeśli zgubimy słuchawki? Jako, że nie posiadają GPS, to Apple rozwiąże ten problem w ten sposób, że na mapie zostanie pokazane ostatnie miejsce, w których słuchawki były połączone z urządzeniem. Natomiast jeśli chodzi o nowy system plików, dzięki niemu zostanie przyspieszona praca dysków flash/SSD oraz zapewni większe bezpieczeństwo danych.

Oczywiście to nie wszystkie zmiany, ponieważ jeszcze otrzymamy możliwość odpowiadania na komentarze i opinie w sklepie z aplikacjami, nowy widżet dla app Podcasty, zmiany w ustawieniach Apple ID i nowe zastosowanie dla 3D Touch. Zmian na pewno jest więcej, ale wyżej znajdują się najistotniejsze. Aktualizacja niedługo powinna wyjść z fazy beta.