Czy warto zaprzątać sobie głowę instalacją BlackBerry 10.3.3?

Grzegorz Dudek
Grzegorz Dudek
22.04.2017

Czy warto zawracać sobie głowę instalacją BlackBerry 10.3.3? Dyskusje na ten temat toczą się na łamach BBNews już od dobrych kilku miesięcy. Część osób poleca dokonanie aktualizacji, a inni zawzięcie bronią starszej wersji systemu. Od kilku tygodni najnowsza wersja autorskiego systemu od Kanadyjczyków gości już na mojej jeżynie, wiec myślę, że jestem w stanie wypowiedzieć się w tej kwestii.

Właściwie jedyną zaletą pozostania na starszej wersji sytemu jest zachowanie Snap’a, czyli klienta sklepu Google Play. Umożliwia on instalowanie androidowych aplikacji właściwie w taki sam sposób jak odbywa się to w systemie Android. W dodatku instalacji samego klienta możemy dokonać w kilku prostych krokach, z wykorzystaniem Sachesi.
Niestety po zainstalowaniu 10.3.3, Snap nie będzie funkcjonował.

I właściwie w tym miejscu kończą się argumenty przemawiające za pozostaniem na starszej wersji systemu. Po zainstalowaniu BlackBerry 10.3.3 wciąż możemy bez najmniejszych problemów korzystać z aplikacji przygotowanych dla systemu operacyjnego Android. Musimy jednak pozyskać je z innych źródeł.

Jak zapewne wiecie, najnowsza wersja autorskiego systemu operacyjnego Kanadyjczyków nie wniosła zbyt wielu zmian, oprócz łatek bezpieczeństwa. Warto jednak zauważyć, że znacznej poprawie uległo funkcjonowanie przeglądarki. Teraz nie jestem już zasypywany komunikatami o problemach z certyfikatami, a samo przeglądanie internetu wydaje się być bardziej płynne.

Muszę jednak z przykrością stwierdzić, że w ostatnim czasie mój Passport dwukrotnie się zawiesił w różnych miejscach systemu. Zaznaczam, że po instalacji 10.3.3 urządzenie było przywracane do ustawień fabrycznych, więc zaistniałe problemy na pewno nie zostały wywołane procesem aktualizacyjnym.

Podsumowując, moim zdaniem zdecydowanie warto zainstalować 10.3.3 na swoim BlackBerry, ze względu na znaczną poprawę w funkcjonowaniu przeglądarki.
Jeśli nowa wersja systemu wciąż nie pojawiła się na Waszych jeżynach, to w tym miejscu znajdziecie informacje jak dokonać aktualizacji samodzielnie.