BlackBerry ogłosiło wyniki za 1Q18.

Mateusz Chodakowski
Mateusz Chodakowski
23.06.2017

Kanadyjczycy zaprezentowali wyniki finansowe za I kwartał 2018 roku podatkowego. Niestety zapisane w raporcie liczby nie napawają optymizmem.

Trzeba z przykrością stwierdzić, że osiągnięte przez firmę rezultaty rozczarowały inwestorów. Okazało się, w kluczowym dla BlackBerry segmencie sprzedaży wysokomarżowych usług i oprogramowania odnotowano spadki. Od razu zareagowała giełda, w wyniku czego kurs akcji BBRY już w południe tracił 13%. Był to największy od stycznia 2015 jednodniowy spadek wartości udziału.

Najbardziej rozczarowujący okazał się właśnie segment software’owy, którego przychód spadł do 101 milionów dolarów (o 4,7% w stosunku do ubiegłego roku). Finalnie, kwartał zakończył się wynikiem 244 milionów, a jak wiecie z poprzedniego wpisu, inwestorzy liczyli na znacznie więcej, bowiem mówiło się o przychodzie na poziomie 264 milionów.

Jeden z przyglądających się sytuacji analityków, Nick McQuire z firmy CCS Insight przyznał, że nowe rynki, na które próbuje obecnie wejść BlackBerry to obszary gdzie zyski widzi się dopiero w dłużej perspektywie, a nie z kwartału na kwartał. To w pewien sposób tłumaczy obecny stan finansów BB. Szefowie firmy w swoich wypowiedziach utrzymywali jednak, że w późniejszych miesiącach tego roku wzrost z pewnością nastąpi i jest to tylko kwestia czasu.

„To duże rozczarowanie dla giełdy, które prawdopodobnie wpłynie negatywnie na proces przekształcania firmy. Powiedziałbym nawet, że teraz jest dobra okazja do zakupu akcji. Myślę o tych, którzy są zainteresowani obszarami, w kierunku których zmierza firma”, powiedział Tim Ghriskey szef jednej z firm inwestycyjnych.

BlackBerry zapowiedziało także, że skupi z rynku 31 milionów akcji.

 

źródło: Reuters