[Aktualizacja] Kilka słów na temat polityki aktualizacyjnej Xiaomi

Grzegorz Dudek
Grzegorz Dudek
09.07.2017

*Artykuł został w kilku miejscach zmieniony i uzupełniony.

Od kilku lat liczba użytkowników smartfonów Xiaomi nieustannie się powiększa. Nie da się ukryć, że Chińczycy skradli serca klientów bardzo atrakcyjnymi cenami, w stosunku do oferowanych możliwości. Należy jednak zauważyć, że firma z Państwa Środka nieustannie się rozwija i prezentuje coraz ciekawsze produkty. W tym miejscu warto wspomnieć o bezramkowym Mi Mix, czy tegorocznym Mi6, który spokojnie może mierzyć się z flagowcami innych producentów.

Kilka dni temu do sieci trafiła lista urządzeń Xiaomi, które mają otrzymać Androida Nougat. Myśle, że zasługuje ona na drobny komentarz. Informacje pochodzą z chińskiego portalu IT House.

Android 7.0:
– Redmi 4X
– Redmi Note 4X
– Mi Max
– Mi Note 2
– Mi Mix
– Mi 4C
– Mi 4S
– Mi 5
– Mi 5s
– Mi 5s Plus

Android 7.1:
– Mi 6
– Mi Max 2
– Mi 5C
– Redmi 4X

W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę, że cześć urządzeń wymienionych na powyższej liście, otrzymała już aktualizacje do Nougata. Należy  wspomnieć m.in o modelu Mi4c, który takową wersję oprogramowania już otrzymał (China Stable ROM).  To urządzenie nie posiada jednak oprogramowania w wersji Global. Być może powyższa lista to zapowiedź udostępnienia takowej wersji. Ponadto oprogramowanie dla popularnego modelu Mi5, również zostało oparte na  Nougacie, zarówno w wersji  Global Stable ROM, jak i China Stable ROM. Powyższa lista nie zawsze ma więc pokrycie w rzeczywistości. Jeśli jesteście ciekawi czy wasze urządzenie ma możliwość aktualizacji to polecam udać się w to miejsce.

Ponadto w oczy rzuca się, jest podział smartfonów na aktualizowane do wersji 7.0 oraz do wersji 7.1. Wszystko wskazuje na to, że przyczyną takiego rozróżnienia, nie jest brak odpowiednich sterowników. Jeżeli przykładowo przyjrzymy się modelowi Mi 5, to dowiemy się, że wykorzystuje on procesor Snapdragon 820. Sony Xperia XZ, której sercem jest identyczna jednostka, pracuje na Androidzie 7.1.1.
Mimo, że powyższy podział jest dość niestandardowy, to myśle, że można na to przymknąć oko. W końcu wielu producentów, zrezygnowało w tym roku z udostępniania, nawet dla swoich flagowców, wyższych wersji Androida niż 7.0 (Samsung Galaxy S8, Huawei P10, LG G6). Biorąc jednak pod uwagę nieścisłości występujące na powyższej liście, istnieje możliwość, że więcej urządzeń otrzyma aktualizacje do 7.1. Jednak jeżeli takowej nie będzie to i tak na tle flagowców konkurencji, sztandarowe Xiaomi działające na 7.0, wypadną naprawdę przyzwoicie. 

Pojawiły się również głosy rozczarowania, gdyż na liście zabrakło takich modeli jak Redmi Note 4, czy Redmi Note 3. W przypadku pierwszego modelu, wydaje mi się, że otrzyma on stosowaną aktualizację. Należy mieć na uwadze, że powyższa lista nie jest oficjalna, więc może zostać rozszerzona o kolejne modele.
Jednak jeśli weźmiemy pod lupę model Redmi Note 3, to brak aktualizacji nie okaże się niczym szczególnym. Model ten otrzymał już jedną, nową wersje systemu , a udostępnienie dwóch byłoby czymś nadzwyczajnym w przypadku średniaków od Xiaomi.

Ponadto, analizując powyższą listę, można wywnioskować jaką politykę zamierza prowadzić Xiaomi w stosunku do swoich flagowców. Na aktualizację prawdopodobnie nie załapie się flagowe Mi4, które otrzymało już dwie nowe wersje systemu. Analogicznie, wydaje się, że Mi5 również może liczyć na dwie odsłony  zielonego robota (Nougat i Android O).

(Xiaomi Mi5c)

Jak więc należy ocenić politykę aktualizacyjną Xiaomi? Otóż należy wziąć pod uwagę dwie możliwości. Jeśli kupujemy smartfon bezpośrednio z Chin, możemy liczyć na znacznie niższa cenę, niż przy zakupie z polskiej dystrybucji. W tym przypadku liczba aktualizacji zasługuje na pochwałę. Dwie nowe wersje systemu, jakie prawdopodobnie otrzyma Mi 5, to świetny wynik jak na urządzenie, za które zapłaciliśmy około 1200 złotych. Jeśli jednak zakupiliśmy smartfon z polskiej dystrybucji to, taki wynik należy uznać tylko za poprawny. Dwie aktualizacje dla modelu, który kosztuje prawie dwa tysiące złotych, to nic nadzwyczajnego.

Warto jednak zaznaczyć, że urządzenia od Xiaomi nie są pozostawione same sobie. Smartfony od chińskiego producenta raz w tygodniu otrzymują aktualizacje autorskiej nakładki – MIUI. Dzięki temu urządzania z logo Mi, pozostają stosunkowo niezależne od rozwoju samego Androida. Smartfony są nieustannie wzbogacane o nowe funkcji i dotyczy to nawet starszych modeli.

Ostatnią kwestią na jaką pragnę zwrócić uwagę, jest szybkość aktualizacji do nowych wersji Androida dla flagowych modeli Xiaomi. W tej kwestii producent nie wyróżnia się szczególnie zarówno w sensie pozytywnym, jak i negatywnym.

Biorąc pod uwagę nieścisłości w powyższej liście, należy stwierdzić, że kwestii aktualizacji dla poszczególnych modeli Xiaomi nadal pozostaje otwarta. 

*Artykuł został w kilku miejscach zmieniony i uzupełniony.

źródło: androidauthority.com