Sailfish trafi na Sony Xperię X już we wrześniu!

Grzegorz Dudek
Grzegorz Dudek
29.08.2017

Kilka miesięcy świat obiegła informacja o nawiązaniu współpracy pomiędzy Jolla i Sony, której celem miało być dostarczenie systemu Sailfish OS dla smartfonów japończyków. Podczas targów MWC zaprezentowano nawet Xperię X, która pracowała na autorskiej platformie Finów. Nasz wpis dotyczący tamtego wydarzenia znajdziecie tutaj.

Powyższe rewelacje wzbudziły znaczne zainteresowanie wśród czytelników BBNews, dlatego też miło jest mi poinformować, że już 27 września będziecie mogli zainstalować Sailfish OS na wspomnianym modelu. Kolejne wcielenie fińskiego systemu, przeznaczone dla Xperii X, zostało nazwane Sailfish X.

Niestety należy zwrócić uwagę, że niektóre funkcje nie będą jeszcze działać poprawnie. Mowa o Bluetooth, sensorach (np. liczniku kroków), czytniku linii papilarnych i radiu FM. Aby zainstalować Sailfish na Sony Xperii X będziemy potrzebować komputera pracującego pod kontrolą Linuksa oraz posiadać umiejętność posługiwania się wierszem poleceń.
Niestety sposób instalacji trudno nazwać intuicyjnym, jednak jeden z pracowników zapewnił, że w internecie są dostępne odpowiednie poradniki. Niestety dla wielu osób pierwszym problemem na drodze do stania się użytkownikiem fińskiej platformy, będzie brak komputera z Linuksem.
Warto zwrócić uwagę, że pracownik Jolla wspomina o możliwości instalacji aplikacji Androidowych i zaznacza, że działają one całkiem dobrze. Android Runtime może być w przypadku platformy finów oczywistym lekarstwem na brak popularnych aplikacji, z którym zapewne spotkamy się w oficjalnym sklepie Jolla Store.
Poniżej znajdziecie wideo, w którym pracownik Jolla opowiada o systemie Sailfish dla Xperii X.

Warto zaznaczyć, że za możliwość instalacji Sailfish X będzie należało uiścić opłatę w wysokości 49,90 euro. System będzie początkowo dostępny Unii Europejskiej, Norwegii oraz Szwajcarii. Obecność w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie nie została potwierdzona, choć wydaje się, że może to ulec zmianie. Ponadto można mieć nadzieje, że Sailfish trafi na kolejne urządzenia Sony, jednak nie spodziewałbym się, że nastąpi to w najbliższym czasie. W pierwszej kolejności firma ma zamiar skupić się na dostarczeniu jak najlepszego oprogramowania dla Xperii X.

Czy ktoś z Was planuje zakup Xperii X w celu instalacji systemu Sailfish? Dajcie znać w komentarzach. 

*źródło obrazka wyróżniającego – blog.jolla.com 

źródło:blog.jolla.com, gsmarena.comgsmarena.com