Huawei Mate 10 zaprezentowane, ale w Polsce go nie kupimy

Dominik Jonatowski
Dominik Jonatowski
17.10.2017

Wczoraj, czyli 16 października 2017r. o 14:00 w Monachium odbyła się światowa prezentacja Huawei, podczas której zobaczyliśmy nowe urządzenia z serii Mate. Najnowsze urządzenia pokazują, w którą stronę idzie chiński producent, a podczas prezentacji nie zabrakło porównań do iPhone 8 Plus oraz iPhone X.

Producent w swoich najnowszych urządzeniach, czyli modelach Huawei Mate 10 oraz Huawei Mate 10 Pro zastosował swój autorski najnowszy ośmiordzeniowy procesor Kirin 970, wykorzystujący rozwiązania sztucznej inteligencji. Został on wykonany w 10-nanometrowym procesie technologicznym. Zastosowano w nich również pierwszy raz dwunastordzeniowy procesor graficzny Mali-G72 oraz chip NPU. W Kirin znajduje się również podwójny procesor ISP pozwalający wykorzystywać możliwości systemu robienia zdjęć opartego na AI. Dzięki temu otrzymujemy urządzenie, które jest o 20% wydajniejsze oraz o 50% bardziej energooszczędne. Za funkcje rozpoznawania obiektów i trybów tematycznych wczasie rzeczywistym czy też  za tłumaczenie  wykorzystujące sztuczną inteligencję opowiada właśnie procesor NPU w połączeniu z inteligentną chmurą.

W zeszłym roku Huawei zaprezentował światu swoją wizję przyszłości technologii urządzeń mobilnych i zapoczatkował nową, ekscytującą erę. Jej centralnym elementem jest sztuczna inteligencja  – powiedział Richard Yu, CEO Huawei Consumer Business Group. – Wykorzystując szereg możliwości, jakie daje technologia AI, opracowaliśmy nową serię smartfonów Huawei Mate – dzięki nim kształtujemy przyszłość już teraz. Urządzenia te, zaprojektowane w szczegółowo przemyślany sposób, znaczoną podnoszą jakość i komfort obsługi i bezpośrednio wpływają na sposób i styl życia użytkowników.

Nowe modele wyróżniają się na tle konkurencji również niesamowitym wyświetlaczem. W oby modelach zastosowano technologię HDR10 oraz bardzo wąskie ramki wokół urządzenia. Na prezentacji były porównywane chociażby z iPhone X. Huawei Mate 10 posiada 5,9-calowy ekran o proporcji 16:9, natomiast wersja Pro 6-calowy w proporcjach 18:9. Huawei Mate 10 Pro robi jeszcze większe wrażenie, bowiem czytnik linii papilarnych został umiejscowiony z tyłu urządzenia w przeciwieństwie do „zwykłego” modelu, gdzie znajdziemy go z przodu.

Nie od dzisiaj wiadomo, że Huawei bardzo duży nacisk kładzie na fotografię mobilnej i dlatego też z tyłu obudowy znajdziemy nowy podwójny aparat Leica. Znajdziemy w nim 12-megapikselową matrycę RGB, 20-megapikselową matrycę monochromatyczną, optyczną stabilizację obrazu i największą na świecie podwójną przesłonę f/1.6. Dodatkowo, nowe opcje rozpoznawania obiektów i trybów fotograficznych w czasie rzeczywistym automatycznie wybierają ustawienia aparatu w oparciu o fotografowany obiekt i jego otoczenie. Dzięki technologii AI zdjęcia będą bardziej wyraźne, natomiast zdjęcia portretowe będą doskonałej jakości.

Za długi czas pracy na jednym ładowaniu odpowiadają pojemne baterie 4000 mAH  wspierające system szybkiego ładowania oraz inteligentny system zarządzania stanem naładowania. Zaledwie 10 min potrzeba, aby doładować 20% baterii, a 30 min aż 58%. Na pokładzie znajduje się oczywiście Android 8.0 z interfejsem EMUI 8.0 ze wsparciem inteligentnego zarządzania podzielonym ekranem, czyli opcja Smart Screen. Telefony wyposażona również w funkcję dual SIM 4G oraz łączność w technologii dual VoLTE.

Najważniejsze informacje dla nas mieszkających w Polsce

Przedsprzedaż modelu Huawei Mate 10 Pro rozpocznie się 27 października 2017r., natomiast oficjalna polska prezentacja odbędzie się 6 listopada. W Polsce będą dostępne modele o kolorze czarnym, niebieskim oraz złotym, które będą wyposażone w 6GB pamięci RAM oraz 128GB pamięcim ROM. Cena: 3499 zł. Potwierdziłem u polskich przedstawicieli informację, że modelu Huawei Mate 10 nie kupimy w kraju nad Wisłą:

Huawei zawsze stara się dopasować swoje portfolio do danego rynku. Analizując szeroko zakrojone badania konsumenckie, okazuje się, że rozmiar ekranu o proporcjach 18:9 staje się coraz bardziej popularny w Europie Wschodniej i krajach Nordyckich. Stąd decyzja o wprowadzeniu na polski rynek dwóch nowych modeli smartfonów – Mate 10 Pro i Mate 10 lite. Nadrzędnym celem Huawei jest dostarczania konsumentom rozwiązań, które będą spełniały ich oczekiwania i budowały pozytywny stosunek do marki.

Jakie są Wasze wrażenia z prezentacji? Czy modele Huawei Mate 10 Pro i Huawei Mate 10 Lite przyciągnęły Waszą uwagę i sięgniecie do kieszeni?

Czytaj również:

Huawei Polska oficjalnie pokazało dwa nowe modele – relacja BBNews

Konferencja Huawei Polska – relacja BBNews!