HuBBle: nowa, natywna aplikacja dla Pebble.

Mateusz Chodakowski
Mateusz Chodakowski
22.10.2017

Jeżeli kiedykolwiek szukaliście smartwatch’a współpracującego z systemem BlackBerry 10, to z pewnością wiecie, że to niełatwe zadanie. W związku z niedużą popularnością kanadyjskiego systemu, nigdy nie powstało urządzenie zaprojektowane pod ten ten niszowy OS.

Inteligentne zegarki przez lata powoli zyskiwały na popularności. Ich funkcjonalność bywa nie do przecenienia i mimo, że ostatecznie nie podbiły rynku w skali jakiej życzyli by sobie producenci, posiadacze telefonów BlackBerry także poszukiwali zegarków kompatybilnych z ich smartfonami.

Równolegle ze spadającym zainteresowaniem OS10, nadzieja na powstanie dedykowanego smartwatch’a topniała w oczach. Światełkiem w tunelu miało być umożliwienie uruchamiania aplikacji androidowych, ale na przeszkodzie stanęła obsługa Bluetooth w odpowiednim trybie. Przyzwyczajeni do obchodzenia braków aplikacji dla kanadyjskiego oprogramowania użytkownicy odkryli jednak możliwość zsynchronizowania smartfona BlackBerry z zegarkiem Pebble.

Amerykański projekt powstawał w ciekawych okolicznościach. Firma zadebiutowała w 2012 roku uzyskując rekordowe jak na tamten czas wsparcie społeczności. Zaplanowana początkowo na 100 tysięcy dolarów zbiórka zakończyła się wynikiem ponad 10 milionów. Kickstater obtrąbił historyczny rekord, a firma zabrała się za realizację zamówień. Nie obyło się bez opóźnień i problemów z produkcją w ilosci odpowiadającej zapotrzebowaniu. Ostatecznie, z półrocznym poślizgiem urządzenia trafiły do użytkowników oraz na półki sklepów BestBuy w USA wyprzedając się do zera w pięć dni. Wkrótce producent wprowadził na rynek kolejne modele wciąż rozwijając projekt. Niestety, w grudniu obiegłego roku przedsiębiorstwo ogłosiło, że zamyka działalność. Użytkownicy utracili wsparcie, zapowiedziano także, że zaprzestane zostaną realizacje napraw gwarancyjnych. Wartości intelektualne zostały kupione przez konkurencyjną firmę Fitbit, która specjalizuje się w smartgadżetach dedykowanych sportowcom.

Jeszcze kiedy Pebble znajdowało się w dobrej kondycji, powstało rozwiązanie  umożliwiające połączenie smartfona BlackBerry z zegarkiem. Programiści CellNinja opublikowali program o nazwie Bridge, dzięki któremu zegarek wyświetla powiadomienia oraz daje możliwość odczytywania SMS’ów oraz e-maili. Niestety w związku z koniecznością obchodzenia ograniczeń, sam Bridge nie wystarcza. W telefonie musi być zainstalowana aplikacja Pebble na Androida, z którą trzeba połączyć zegarek. Aby móc odczytywać wiadomości na ekranie zegarka, trzeba zainstalować w nim także aplikację Bridge WA że sklepu Pebble i to przez nią właśnie uzyskuje się dostęp do treści. Jak widać zatem, aby korzystać z i tak limitowanych funkcjonalności smartwatch’a (brak synchronizacji BBM) potrzeba trzech różnych programów. Do tego Bridge jest programem płatnym. Nie jest także tajemnicą, że tak złożone rozwiązanie dość znacząco odbija się na żywotności baterii. Swego czasu korzystając z takiego połączenia w BlackBerry Q5, energii w akumulatorze wystarczało na 10-12 godzin pracy.

Teraz, pojawia się nareszcie aplikacja natywna, która do swojego działania nie wymaga androidowego programu Pebble. To może mieć najistotniejszy wkład w zmiejszenie zapotrzebowania na energię.

Sama aplikacja HuBBle, bez doinstalowanego Bridge’a będzie pokazywała na zegarku jedynie powiadomienia kalendarza, ilość nieodczytanych wiadomości (sms’ów oraz emaili) oraz informacje o przychodzącym połączeniu telefonicznym. By wgryźć się w szczegóły i dotrzeć do treści wiadomości potrzebny będzie nadal Bridge i Bridge WA w zegarku. Usprawnienie może na pierwszy rzut oka nie wydawać się znaczące, ale trzeba wziąć pod uwagę, że to androidowa aplikacja konsumowała większość energii baterii, a teraz, by uzyskać podstawowe funkcjonalności smartwatch’a wystarczy sama HuBBle.

Aby użyć HuBBle razem z Bridge trzeba skonfigurować oba programy. Otwierając ten pierwszy, kliknijcie w górny baner i zaznaczcie „enable HuBBle support”. W HuBBle trzeba wybrać „Act as a proxy only”.

Bridge jest do pobrania tutaj, natomiast HuBBle tu.

Obie aplikacje są płatne, z tym, że deweloperzy ogłosili właśnie uruchomienie promocji, dzięki której kupujący HuBBle otrzymają darmowy dostęp do Bridge na cały okres użytkowania.

Trzeba przyznać, że cieszymy się z kolejnej, natywnej aplikacji na BlackBerry 10, tym bardziej, że oryginalnego programu brakuje. Dość znamienny jest także fakt, że nierozwijany już system operacyjny dostaje nową aplikację dla niewspieranych i nieprodukowanych już urządzeń.