BlackBerry nawiązuje partnerstwo z Marconi Group.

Mateusz Chodakowski
Mateusz Chodakowski
16.11.2017

Kanadyjczycy ogłosili dziś w komunikacie prasowym podpisanie umowy licencyjnej z kolejnym, globalnym partnerem. Nie chodzi jednak o producenta smartfonów.

Dzięki przypieczętowanemu dziś porozumieniu, nieobecna jeszcze na rynku firma Teletry będzie mogła korzystać z szerokiego wachlarza patentów, które są w posiadaniu BlackBerry.

„Jest nam niezwykle miło, że możemy pracować z pionierami na rynku smartfonów, którzy stworzyli tak cenne portfolio patentów. Dzięki naszemu nowemu programowi licencyjnemu, Teletry już wkrótce rozpocznie współpracę z obecnymi na całym świecie producentami smartfonów, którzy będą mogli czerpać z tego kapitału” – powiedział Kasim Alfalahi – przedstawiciel projektu Teletry.

Strony nie ujawniły żadnych szczegółów dotyczących wartości kontraktu, lecz w komunikacie podano, że BlackBerry posiada około 40 tysięcy patentów, którymi nadal będzie rozporządzać wedle własnej woli, bez uszczerbku dla umowy z Teletry. Należąca do amerykańskiej korporacji Marconi Group firma przystępując do partnerstwa z BlackBerry nabyła prawdo do sublicencjonowania własności intelektualnej należącej do kanadyjskiego przedsiębiorstwa. W głównej mierze skupiono się na rozwiązaniach dotyczących technologii mobilnych, którymi zainteresowani będą producenci smartfonów.

Marconi Group to firma dość tajemnicza, nie znana szerokiemu gronu konsumentów, która pisze o sobie w następujący sposób:

„Wspieramy innowacje i przyspieszamy tempo pozytywnych zmian. Zajmujemy się dostarczaniem usług oraz wspieraniem administracji w takich dziedzinach jak: prawo, finanse, HR, marketing i komunikacja. Pracujemy dla wiodących platform i programów, które korzystają z najnowszych rozwiązań technologicznych”.

Avanci – jedna ze spółek Marconi Group

Tłumacząc jednak na polski: Marconi Group to firma, która nawiązując partnerstwa takie jak z BB, lub po prostu kupując różnorakie patenty od innych podmiotów, sublicencjonuje je oraz użycza je innym firmom, których nie stać na zakupienie całego wachlarza potrzebnych patentów.

Przykładowo, jeśli jesteś wynalazcą, a Twój projekt wykorzystuje w pewnych obszarach jakieś zastrzeżone rozwiązanie opatentowane przez BlackBerry, a w kolejnych opracowania jeszcze dwóch innych firm, nie musisz starać się o pozwolenia wszystkich tych podmiotów – możesz sięgnąć po pomoc do Marconi, która w jednym portfolio posiada prawa do odsprzedaży patentów dziesiątek przedsiębiorstw.

 

Źródło: zdjęcie tytułoweCrackberry