Fałszywe aplikacje zmorą sklepu Google Play.

Mateusz Chodakowski
Mateusz Chodakowski
06.11.2017

Czym Google Play Store wyróżnia się na tle pozostałych marketów z aplikacjami? Zdecydowanie największą ich ilością? Nie tylko…

Najpopularniejszy na świecie mobilny system operacyjny szczyci się największym wyborem dostępnych aplikacji. Według danych z marca tego roku, system Android miał w swojej ofercie 2,8 miliona programów, iOS 2,2 miliona, Windows 669 tysięcy, a BlackBerry 234,5 tysiąca. Właściciel Play Store ma jednak spory problem z fałszywymi programami, które podszywając się pod znane marki wyłudzają dane użytkowników i infekują smartfony wirusami.

Przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, że w przeciwieństwie do wszystkich konkurencyjnych ekosystemów, do sklepu Google wpuszczane jest kolokwialnie mówiąc „wszystko co popadnie”. Apple czy BlackBerry dbając o bezpieczeństwo swoich klientów weryfikują aplikacje zanim te trafią do obiegu, co skutecznie zapobiega działaniom cyberprzestępców. Inaczej jest w przypadku Play Store, gdzie od równo miesiąca jest dostępna aplikacja podszywająca się pod BlackBerry Hub+ Services. Program nie ma żadnego opisu, ale w procesie instalacji domaga się dostępu do danych sieciowych, prawdopodobnie po to by monitorować z jakimi serwerami się łączymy.

„Na szczęście” program pobrano jedynie kilkadziesiąt razy. Może świadczyć albo o wyjątkowym poziomie świadomości użytkowników zainteresowanych produktami BlackBerry, bądź co zdecydowanie mniej pocieszające, o  tym, że aplikacje BB wciąż nie przebijają się do głównego nurtu programów androidowych.

Zdecydowanie gorzej wygląda jednak sytuacja z komunikatorem Whatsapp. Pośrednio, zagrożenie może dotyczyć także userów kanadyjskiego systemu, bowiem jak wiemy, komunikator wraz z końcem roku przestanie działać, a ratunkiem dla dalszego z niego korzystania jest wybór wersji dla systemu Google.

Najnowszą fake’ową apkę Whatsappa o nazwie Update WhatsApp Messenger pobrało milion osób.

Fałszywa aktualzacja WA, screen – whomanista

Po instalacji, program wyświetla użytkownikowi reklamy oraz instaluje w tle kolejną aplikację ze złośliwym oprogramowaniem. Podróbka została już usunięta ze sklepu.

Bądźcie jednak czujni!

Źródła: Utbblogs, VICE

 • aastelix

  No tak, oto cały Android. Czego więcej można się po nim spodziewać. A już miałem inwestować w K1 black ale ciągle coś mnie powstrzymuje.

  • Peter

   A w co najlepiej inwestować? Ostatnio kupiłem Galaxy s7 EDGE. Fajny ale android nie jest najlepszym systemem. Korzystam z apek blackberry oraz klawiatury. Daje rade ale bb10 był bardziej przychylny. Niestety świat poszedł do przodu i na szczęście mam Hub…..odpisuje na maile tylko z huba

 • wania

  A u mnie przed chwila Z10 dostała aktualizację do 10.3.3.1435 🙂