[Krótka piłka] Wychodzi listopadowa aktualizacja zabezpieczeń dla DTEK60

Mateusz Chodakowski
Mateusz Chodakowski
14.11.2017

Jak informują zagraniczne portale związane z BB, były flagowiec BlackBerry otrzymał właśnie kolejną łatkę zabezpieczeń.

Aktualizacja powinna mieć datę 6 listopada oraz numer AAQ934. Dajcie znać czy wasze urządzenia dostały patch i pamiętajcie o regularnym aktualizowaniu swoich urządzeń, zwłaszcza w kontekście wykrycia ostatnich luk bezpieczeństwa jak choćby KRACK.

Źródło: Utbblogs.com

 • aastelix

  A co tak tym razem DTEK został doceniony?
  Ciekawe kiedy K1 dostanie aktualizację!

  • Sebros

   Słyszałem że Priv ma być wspierany jeszcze 2 lata po ogłoszeniu planowania zakończenia dla niego wsparcia (była wzmianka o tym w jakimś niemieckim wywiadzie). Priv miał premierę w listopadzie 2015 czyli równo 2 lata temu. Załóżmy taką tragiczną sytuację że BB teraz w tym miesiącu ogłasza że Priv przestanie być wspierany, więc łącznie smartfon za swojego żywota otrzymuje aktualizacje zabezpieczeń przez co najmniej 4 lata, dobrze myślę? Jestem ciekawy czy któryś z pozostałych producentów zapewniłby tak długie wsparcie swoim telefonom bo nawet Pixele od Google mają dostawać aktualizacje zabezpieczeń „tylko” przez 3 lata od premiery (przez 2 lata nowy OS + rok akt. zabezpieczeń). Także jeżeli BB potraktuje swoje pozostałe smartfony tak samo jak Priv to myślę że nie mamy się o co martwić i możemy kupić od nich telefon „na lata”.

  • Kadafi Yaki

   Ja tylko się zastanawiam czemu w Aplikacjach od BB na Androidzie nie ma wszystkiego pod kciukiem jak w BB10? tylko wszystko jest po lewej stronie u góry??? O ile w chrome można pasek adresu ustawić na dole o tyle w Aplikacjach od BB się nie da co dla mnie jest nie zrozumiałe.

  • kanon7

   DTEK 50 aktualizacja wyskoczyła automatycznie.
   Daty jeszcze nie wiem bo późnym wieczorem w domu będę aktualizował.

  • Sebros

   Słyszałem że Priv ma być wspierany jeszcze 2 lata po ogłoszeniu planowania zakończenia dla niego wsparcia (była wzmianka o tym w jakimś niemieckim wywiadzie). Priv miał premierę w listopadzie 2015 czyli równo 2 lata temu. Załóżmy taką tragiczną sytuację że BB teraz w tym miesiącu ogłasza że Priv przestanie być wspierany, więc łącznie smartfon za swojego żywota otrzymuje aktualizacje zabezpieczeń przez co najmniej 4 lata, dobrze myślę? Jestem ciekawy czy któryś z pozostałych producentów zapewniłby tak długie wsparcie swoim telefonom bo nawet Pixele od Google mają dostawać aktualizacje zabezpieczeń „tylko” przez 3 lata od premiery (przez 2 lata nowy OS + rok akt. zabezpieczeń). Także jeżeli BB potraktuje swoje pozostałe smartfony tak samo jak Priva to myślę że nie mamy się o co martwić i możemy kupić od nich telefon „na lata”..

 • aastelix
 • LinekPark

  Wiecie, co jest smutne? Pamiętam 10.2.0 i czas do 10.3.2… :/ BB było wtedy najbardziej niezawodne w niczym nie ograniczając użytkownika, genialnie się ich używało. A dziś? Pod większoscią tekstów rozwiązania i pytania o problemy, przeglądarka w 10.3.2 nawaliła chyba każdemu. Co się stało z tym wszystkim? Jeszcze ta blokada, że nie można zejść poniżej 10.3.2, serio? Ich celem było uwalenie tego, co działało i idzie im coraz lepiej. Od 10.3.2 me wrażenie z waszych opisów tu jest jedno: bardzo warto zostać na 10.3.1, jeśli tylko się ją ma u siebie.
  Kiedyś napisałem, że 10 upadnie szybciej, niż 7 i starsze i niestety chyba miałem rację.
  iOS w 11 ma stado błędów, WP/WM zdechło. Android zamula po czasie…. Cegłofon oferuje dużo za mało…
  Mam nadzieję, że kapitalizm upadnie i zaczniemy wykorzystywać postęp, by robić rzeczy lepsze, nie bardziej opłacalne. :/

  • Piotr brabus

   Dlatego zrezygnowałem z os 10 blackberry na blackberry priv-android..miałem q10,classic,passport..i we wszystkich był problem ponieważ system upadał pod każdym względem..używam od 2lat priva z androidem i jest wszystko ok,znikneły problemy z wyszukiwarką i wszystko mam co potrzebuję,i jakoś priv z tym androidem nie zamula tylko wszystko chodzi tak jak się należy.

   • LinekPark

    Ja na X Style mam trochę kłopotów z wydajnością. Obecnie trzyma 2-3 karty w przeglądarce, nowa ponad 10. :/ Pomogło jej pozbycie się kilku mniej potrzebnych apk, ale i tak widać spadki wydajności. BB znowu dbało o optymalizację i nie dziwi mnie, że i dziś by to robili.

    • OWC

     Moja X Force jeszcze dobrze służy moze niebawem zrobie formata i zobaczymy czy to cos jeszcze wiecej da do mocy 😀

  • OWC

   10.3.3 wcale nie jest taki zły. Mi wystarczyło zrobić w PP pełny wipe i wszystko działa super. Ale wgrywałem wszystko reczne,zaczynałem od zera. Serio jest dobrze. A bateria znów jakby odżyła.
   Widząc to zaktualizowałem swiezo zakupione Q10 do 10.3.3- pomijam kwestie z BB Protect którego musiałem obejsc- wszystko działa super. A baterie przy standby stracił po całym dniu(!!) 3%

   • aastelix

    Ja od niedawna zupełnie odpuściłem BB10 (ale nie BlackBerry) choć muszę przyznać, że po najnowszej aktualizacji 10.3.3 Passport dostał małego kopa i nawet AF zaczął się szybciej zbierać. Jednak pożegnałem ostatnie Passporty bo jednak pocztą i HUB to za mało. Dodatkową motywacją było również usunięcie mojego konta i brak możliwości przelogowania się z iOS na BB10.

   • LinekPark

    To już troszkę kombinatorka. 😉
    Wolę, jak wszystko działa”samo z siebie”

   • Itam

    Bo prawda jest taka, że większość problemów użytkowników brała się z tego że po wgraniu autoloadera, albo innych wersji systemu, na siłę przywracała wszystkie ustawienia z backapu. I wystarczyło że cokolwiek w systemie się zmieniło (a zmieniało się wiele) to już to przywracanie z backupu się nie przywracało właściwie. Nie integrowało się dobrze z nowa wersją systemu. Bo autoloadery instalowały po prostu nowy, czysty system, nie przenosiło żadnych folderów osobistych. Tylko aktualizacja OTA te foldery po aktualizacji odpowiednio układało do nowej wersji systemu. No i świetnym wyjściem było po instalacji autoloadera samemu wszystko od nowa poustawiać. (Tak jak to zrobiłeś Ty) Wtedy też jest pewność ze w systemie jest wszystko poukładane tak jak powinno. Bo gdy system operacyjny się zmienia, to przywracanie backapu nie powinno się robić. Bo przywracamy inny backup do innego systemu. No i wtedy problemy murowane.
    Dlatego zawsze krzyczałem aby nie przywracać niczego z backupu, tylko wszystko samemu ustawiać od nowa. Ja osobiście tak robiłem i dlatego nie miałem później wielu problemów co inni.
    Druga najczęstszą przyczyną są aplikacje androidowe. A najbardziej te instalowane jako apk. Na jednej wersji systemu np. nie robiły problemów, a na innej wersji systemu już te problemy powodowały. A każdy użytkownik ma inny zestaw aplikacji zainstalowany. Stąd u jednych występowały problemy, a u innych nie występowały.
    Generalnie wystarczyło nie instalować żadnych plików apk (bo bez nich też można żyć) i nie przywracać żadnych backapów, tylko wszystko sobie samemu ustawiać od początku i wtedy system pracował bardzo dobrze.

    • aastelix

     I nadal tak to działa. Dlatego ja nigdy nie miałem z tym problemu i BB10 zawsze działał jak należy.
     Co do plików .apk to nie jest takie ogólne i oczywiste, że można bez nich żyć. Ty możesz ale jednak wiele osób coś potrzebuje mieć na telefonie.

    • Dlatego Apple ma mistrzostwo świata w tym. Ja mam w obecnym modelu w sumie 3 poprzednie modele i różne wersje systemu i wszystko działa.

    • LinekPark

     Dlatego Classic po wgraniu OTA 10.3.2 dostał u mnie szajby z wifi?
     A dalej to już ograniczanie, gdy apk brakowało i ratowały ten os trochę…. :/

 • BBfanfan