Współzałożyciel QNX wraca do firmy.

Mateusz Chodakowski
Mateusz Chodakowski
13.11.2017

Po trzynastu latach przerwy, programista Gordon Bell, jeden z założycieli należącej do BlackBerry QNX znów pojawi się na liście płac kanadyjskiego przedsiębiorstwa.

Historia powstania jednej z czołowych firm pracujących nad inteligentnym oprogramowaniem samochodowym sięga roku 1980, kiedy to Gordon Bell i Dan Dodge poznali się podczas studiów na Uniwersytecie w Waterloo. W 2004 roku Bell zdecydował się jednak odejść z firmy i poświęcić odzyskany czas swojej rodzinie. W tym okresie, autonomiczne auta wciąż pozostawały w sferze marzeń i wizji dalekiej przyszłości. Minęło jednak kilkanaście lat, technologia rozwinęła się w tym czasie znacznie szybciej niż zakładali naukowcy i przedsiębiorcy, a QNX znalazło się na czele wyścigu do uzyskania przez samochody pełnej autonomiczności. W obecnej wizji swojego założyciela, QNX jest w stanie osiągnąć jeszcze większe sukcesy i to nie tylko w branży automotive.

Dan Dodge i Gordon Bell

Gordon Bell wrócił i objął stanowisko Dyrektora Technicznego. Dzięki swojej pozycji będzie miał znów, istotny wpływ na kierunek rozwoju firmy, ale przede wszystkim będzie mógł tworzyć zupełnie nowe projekty, w których QNX będzie miało szanse zaistnieć i rewolucjonizować świat.

„Samochód to technologia dnia dzisiejszego. To dobrodziejstwo, które obecnie wszyscy inżynierowie świata chcą ulepszać i kierować w stronę autonomiczności. Moim zdaniem jednak przyszłość należeć będzie to rozszerzonej rzeczywistości.” powiedział w wywiadzie dla Ottawa Citizen.

W dalszej części wypowiedzi dodał, że oprogramowanie, które tworzone jest dzisiaj na potrzeby przemysłu motoryzacyjnego, z powodzeniem będzie wykorzystywane do innych, dużo śmielszych projektów. Software, dzięki któremu samochód odnajduje się w otoczeniu, a odczytując dane z sensorów uzyskuje „świadomość” istnienia i przemieszczania się w pobliżu ludzi i innych samochodów czy istnienia elementów infrastruktury będzie w najbliższych latach intensywnie udoskonalany.

„Wierzę, że już niedługo stworzymy nie tylko ekosystem połączonych i komunikujących się ze sobą maszyn, ale także środowisko, w którym te maszyny będą świadome obecności człowieka gotowego do interakcji”.

 

Źródło: Utbblogs

 

 • Itam

  Wow. I to jest news.

 • Pafel

  Ciekawe czy do tych maszyn zaliczają się również smartfony?

  • whomanista

   W sprawie mobilnych OS jest pozamiatane.
   Jedyną nadzeją jest to, że wersje przeglądarkowe zastąpią aplikacje mobilne. Ale rozwój internetu rzeczy jednak wymaga dedykowanych aplikacji. BB musiałoby zaczynać od zera.

   • Daniel

    Wyjście jest zawsze, trzeba tylko poszukać. Na obecną chwilę nie spodziewałbym się by szybko atakowali mobilne OS. W newsie widać ewidentnie, że skupią się na oprogramowaniu do jazdy autonomicznej. Strzelam, że BB chce po prostu dojść do zawładnięcia tym rynkiem i oferować swoje rozwiązania innym producentom. Skoro producenci nie robią własnych OS do multimediów, to po co mieliby robić takie do jazdy autonomicznej? BB rozwinie sobie swoje rozwiązanie i jeśli będzie dobre, to będą brali inni. Już sprzedają QNX do systemów multimedialnych, to mogą i do jazdy autonomicznej.

    • wit30

     Myślę, że Oni sięgają dużo dalej niż nam się wydaje. Odnoszę wrażenie, że bohater artykułu jest wizjonerem. Może coś jak Jobs albo jeszcze wiekszym?

     • Daniel

      Ciężarówki, autobusy, tramwaje, pociągi, autonomiczne pojazdy różnych służb, roboty, okręty – jest tego cała masa.

 • liquid12

  Skynet powstaje 🙁

  • dikins

   miałem dokładnie to samo skojarzenie…

 • wit30

  Qrde, może za dużo się naogladalem ale lekko mnie to niepokoi… Może że wsi jestem i nie ogarniam rzeczywistosci?

 • LinekPark

  Technologia i motoryzacja.. To, co mnie najbardziej jara.. To właśnie upada.