[Kartka z kalendarza] BlackBerry Quark

serwis
04.01.2018

W 2003 roku, pod nazwą Quark zadebiutowała zaprojektowana przez RIM seria smartfonów BlackBerry. Na rynku pojawiły się urządzenia o następujących oznaczeniach: 6210, 6220, 6230 oraz 6280. Inżynierowie z Kanady postanowili tym razem przygotować ofertę skierowaną do klientów indywidualnych. Smartfony wyróżniały się kolorystyką zrywając z neutralną, biznesową czernią i jednocześnie stały się przystępniejsze cenowo. Przyjęta strategia firmy po raz kolejny przyniosła bardzo dobre rezultaty, również na rynku europejskim, o czym w dalszej części tekstu.

„Dzięki zintegrowanej obsłudze poczty e-mail opartej na push (natychmiastowe przesyłanie wiadomości e-mail z serwera do programu pocztowego – przyp. red.), dostępnej w terminalu funkcji telefonu, przeglądarce internetowej, zintegrowanemu organizerowi i otwartej platformie opartej na standardach, BlackBerry 6210 zapewnia będącym w ruchu profesjonalistom wyraźną przewagę w dzisiejszym dynamicznie rozwijającym się społeczeństwie” – takie słowa wypowiedział podczas premiery urządzeń wiceprezes ds. marketingu korporacyjnego Research In Motion, Mark Guibert. Zmiany w porównaniu do poprzednich egzemplarzy od razu rzucały się w oczy. Przycięty wyświetlacz o rozdzielczości 160 x 100 pikseli do typowego formatu obrazu, większa ilość pamięci, zintegrowane przeglądanie załączników, USB z obsługą trybu pamięci masowej oraz gniazdo 3,5 mm. Nie zabrakło także klawiatury QWERTY zawierającej 34 przyciski. Energii w urządzeniu wystarczało na 5 godzin rozmów telefonicznych bez obowiązkowych słuchawek (jak w BlackBerry 5810) lub 16 dni czasu czuwania. Sprzęt pracował pod kontrolą systemu BlackBerry w wersji 3.6 i jak wspominałem przed chwilą, wszystkie cztery modele z serii Quark posiadały wbudowany głośnik i mikrofon. Za sprzęt trzeba było zapłacić $450, to aż $50 mniej niż za 5810 z poprzedniego roku. Z premierą Quark zbiegło się w czasie podpisanie przez RIM umowy z amerykańską Narodową Agencją Bezpieczeństwa. Działania te zapewniły Kanadyjczykom dobre perspektywy na przyszłość. Firma Onset Technology Inc. opracowała nowe oprogramowanie, które umożliwiło użytkownikom BlackBerry przejście na określoną stronę internetową lub wyszukiwanie w Google bez uruchamiania przeglądarki, a dzięki współpracy z Adobe Systems i Hewlett-Packard, BlackBerry kolejny raz potwierdziło swój innowacyjny charakter. Posiadacze jeżynek zyskali bowiem możliwość drukowania dokumentów bezpośrednio ze swoich smartfonów. RIM pięło się coraz wyżej. Efektem ciężkiej pracy było podpisanie umów m.in. z: Vodafone D2 w Niemczech, Telefonica Moviles w Hiszpanii, Smart Communications w Filipinach, StarHub w Singapurze i Swisscom Mobile w Szwajcarii. Notabene, dla klientów rządowych i korporacyjnych, RIM zapewnił obsługę S/MIME (Secure Multipurpose Internet Mail Extensions) – dodatkowy poziom ochrony wiadomości e-mail.

Na początku 2003 roku wprowadzono BlackBerry Connect na Symbian’a, podnosząc równocześnie rangę profilu RIM w Europie. Dzięki takiemu zagraniu „Jeżyna” jawiła się w świadomości klientów jako platforma, a nie tylko w charakterze linii urządzeń. Connect trafił ponadto na Windows Mobile i Palm OS. Któż wtedy nie chciałby skorzystać z tak nowatorskich rozwiązań?

 

Na początku tego tekstu wspomniałem o czterech modelach z rodziny Quark. Jakie zatem były między nimi różnice? Jak można zobaczyć poniżej, chodziło o odmienne częstotliwości sieci GSM.

– BlackBerry 6210 – GSM 900 , 1800

– BlackBerry 6220 – GSM 900 , 1800

– BlackBerry 6230 – GSM 900 , 1800 , 1900

– BlackBerry 6280 – GSM 850 , 1800 , 1900

6210 został wyróżniony kilka lat później. Magazyn „Time” opublikował listę 50 najbardziej wpływowych gadżetów wszech czasów. Model ten znalazł się na niej na 24 pozycji.

Research In Motion (BlackBerry) jest projektantem, producentem i sprzedawcą nowatorskich rozwiązań. Z usług i produktów Kanadyjczyków korzysta kilka tysięcy organizacji na całym świecie. Używają ich dziennikarze, politycy, a nawet prezydenci. Jaki był Wasz pierwszy model BlackBerry i dlaczego wybraliście akurat tą markę?

 

 

Źródła:

Phonedb

CrackBerry

Time

ValueWalk

PhoneArena

Phone Arena

Funding Universe

Zeit

 • Peter

  Moim pierwszym blackbery był passport. Potem. Był classic i Curve 9360.
  Teraz jest Samsung Galaxy s7edge. I wciąż rozważam powrót do blackberry. Mimo że nie ma apek.

  • OWC

   A Keyone BE? Ma apki, jest nawet bardziej poreczny od Passporta 🙂

  • waldek

   K1 jest dobry i ma apki 🙂

 • OWC

  Moj pierwszy to Bold 9780 🙂
  Ale szybko go sprzedałem bo wolałem Nokie E72 🙂

 • BBfanfan
  • raduciou

   Koncepcja może i fajna ale wygląd i działanie koszmarne.

   • Rafal Kurtzman

    Używałeś go? Co znaczy działanie koszmarne?

    • raduciou

     Tak, zainstalowałem na privie i działał z dużym lagiem, wysypywal się i ileś rzeczy tam nie działało

     • Rafal Kurtzman

      Szkoda, poczekam może poprawią bo wygląda interesująco.

     • BBfanfan

      Developer jest bardzo aktywny w dyskusji na CB forum. Ciągle usprawnia launcher i naprawia błędy. Dzisiaj była kolejna aktualizacja. Warto co jakiś czas zaktualizować i sprawdzić zmiany.

  • OWC

   I teraz pomyslec ze taki BB z takim zespolem ludzi nie moze czegos takiego wykonac…wdg BB i niektorych uzytkownikow kazda zmiana w kodzie to miliony dollarów!! A jak widac kilku ludzi w 3tyg (!!!) potrafi zrobic wiecej niz BB z ich milionowymi wydatkami! Pomijam kwestie porzucenia aktualizacji dla PRIVa, gdzie pewnie tez dwie osoby w kilka dni by to zrobilo….

   • DM

    Dlatego mnie już nie ma przy BB. Pixel ma najlepszy luncher na Androidzie. Lekki, intuicyjny pod ten OS, z pewnymi, najszybszymi update’ami.

    • Itam

     I co z tego, skoro jak poszedłem pobawić się nimi, to myślałem że pawia puszczę. Ich wygląd to jakieś fatalne nieporozumienie. (najdelikatniej mówiąc). Choćby mi płacili, to za darmo bym nie chciał. Wstydził bym się to wyciągnąć gdziekolwiek.
     Tak, wiem, zapraz mi napiszesz że to kwestia gustu, i zapewne tobie się podoba. 🙂
     Myślę też że druga sprawa to cena. One są koszmarnie drogie. A w tych cenach, to konkurencja ich zjada wyglądem, jakością wykonania i chyba wszystkim innym.
     Ale to moje osobiste zdanie, po organoleptycznych i praktycznych testach.

   • Itam

    Wydaje mi się że na bieżąco czytam wszystkie komentarze i jakoś nie pamiętam aby ktoś pisał że „…każda zmiana w kodzie to miliony dolarów” ani nawet ,że napisanie odpowiedniej nakładki na andka to miliony dolarów. Jeśli się mylę, to mnie popraw i wklej tutaj screenshota. To po pierwsze.

    Po drugie jeśli myślisz że jest to tylko i wyłącznie kwestia pieniędzy, to moim zdaniem jesteś w błędzie.
    Nie przyszło ci na myśl, że BB nie chce się znowu spalić „zajebistą” nakładką, której żaden użytkownik androida nie umie obsługiwać ?

    • Kadafi Yaki

     Ale mogli by zrobic Hub na wzór Karty produktywności gdzie Hub można było by wysuwać z każdego miejsca systemu gdzie się znajdujesz i nie tak jak teraz gdzie jest namiastka Huba z BB10 i czemu nie ma przycisku Huba czyli te trzy kreski na dole jak w BB10 czyli poręcznie a nie u góry ? czy to miliony kosztuje wdrożenie takiego czegoś ?

 • Maciej Zakrzewski

  Pierwszy BB Bold 9700, potem Bold 9790, następnie nieśmiertelny Bold 9900 no i Z10. Po tym modelu firma przeszła na androida ale jest nadzieja :). Prezesi testują Keyone.

 • Rafal Kurtzman

  Moje w kolejności to 8700q, 83xx (nie pamiętam końcówki modelu), Curve9360, Curve9380, Z10 i teraz DTEK50