Athena, Luna, Uni. Który z nich będzie nowym smartfonem BlackBerry?

Mateusz Chodakowski
Mateusz Chodakowski
20.02.2018

Od kilku dni w sieci krążą nowe codename’y należące do BlackBerry. Historia pokazuje, że za kryptonimami kryją się nowe modele smartfonów. Na co możemy liczyć tym razem?

Jak wiecie z jednego z moich poprzednich wpisów, na ten rok zapowiedziano co najmniej dwa nowe modele oznaczone kanadyjskim logiem. Niedługo po tym ogłoszeniu, w internecie pojawiała szczątkowa co prawda, ale jednak część specyfikacji dwóch urządzeń, o czym informowałem Was w tym miejscu. Wówczas poznaliśmy oznaczenia BBE-100 oraz BBF-100, a dziś poznajemy pasujące jak ulał do nomenklatury BB imiona jeszcze niezaprezentowanych modeli: Athena oraz Luna. Zacznijmy w porządku alfabetycznym.

Athena

Plotki na temat tego modelu rozsiane zostały nie gdzie indziej jak na forum Crackberry. Jeden z użytkowników o loginie The_Passporter doniósł, że podczas spotkania, z którego właśnie wrócił, przedstawiciel BlackBerry poinformował go o nadchodzącym smartfonie. Urządzenie ma dysponować fizyczną klawiaturą, 6 lub nawet 8 GB pamięci RAM oraz 64 GB pamięci wbudowanej. Co ciekawe, telefon ma dysponować dwiema kamerami zamontowanymi w na tyle, dzięki czemu możliwy będzie do uzyskania efekt bokeh, ale o tym wspomnę jeszcze pod koniec wpisu. Athena to najprawdopodobniej BBF100-1, który ma być oparty na Snapdragonie 660 i być wyposażony w ekran o rozdzielczości 1620×1080. Wszystko wskazuje na to, że będzie to następca KEYone. Premiera podobno w kwietniu.

Luna

Ten model ma zostać wypuszczony na rynek w sierpniu i o ile Athena ma zastąpić prestiżowego K1, to Luna skierowana będzie do mid-range’owego klienta biznesowego. Według informacji przekazanych na forum, ten smartfon również ma być wyposażony w pełną, fizyczną QWERTY. O szczegółach pozostałych elementów specyfikacji nie wiemy niestety nic więcej. Analogicznie, wśród rozpowszechnianych plotek, to o BBF100 mówiło się wiecej niż BBE.

Uni

Informacje pod tym kryptonimem zostawiłem na koniec, ponieważ raczej nie chodzi tutaj o model telefonu. Marki UNI oraz UNI360 zostały zarejestrowane przez TCL odpowiednio w lutym 2018 oraz w sierpniu 2017 roku. UNI360 to gogle VR sygnowane logiem Alcatel’a, który należy do Chińczyków i jak można przekonać się na własne oczy, nie ma nic wspólnego z Kanadyjczykami. Na liście kompatybilnych z urządzeniem smartfonów nie ma nawet żadnego BB, chociażby dotykowego Motion, a znajduje się tam chociażby Idol 4 będący przecież podstawą DTEK’a.

Branżowe portale podchwyciły temat, ponieważ informacja o rejestracji UNI przez TCL została opublikowana tego samego dnia co patent BlackBerry dotyczący funkcjonalności aparatu fotograficznego. Oczywiście rozwiązania zawarte w pomyśle BB mają znaleźć się w Athenie. Kanadyjczycy opisują swój koncept dwóch kamer, z której jedna pozostaje aparatem głównym, a druga pomocniczym. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania możliwe jest wykonywanie zdjęć z nieostrym tłem, co w obecnie stosowanych mobilnych aparatach fotograficznych nie jest możliwe.

Do zilustrowania pomysłu użyto smartfona łudząco podobnego do PRIV’a, co nasuwa fanom myśl, że Athena może być sliderem. A jeśli nie Athena to z pewnością będzie nim smartfon o kryptonimie Uni. Nie chcę przesądzać, wszystko jest tutaj możliwe, ale trzeba zwrócić uwagę na fakt, że wniosek patentowy został złożony w 2016 roku, a w tym czasie BlackBerry nie miało po prostu innego modelu telefonu, na przykładzie którego mogłoby zaprezentować rozwiązanie. Stąd zapewne PRIV w dokumentacji.

Niemniej pewne jest, że w tym roku zobaczymy dwie nowe słuchawki i prawdopodobnie obie będą dysponować klawiaturą fizyczną. Mam nadzieję, że przynajmniej jeden z modeli zostanie zaprezentowany na nadchodzącej konferencji MWC w Barcelonie. Ta rozpoczyna się już 26 lutego!

Źródła: Crackberry, Crackberry Forum, Letsgodigital.org, AlcatelPatentscope