BlackBerry Ltd. i Jaguar Land Rover podpisały umowę o współpracy.

Arkadiusz Szmołda
Arkadiusz Szmołda
28.03.2018

22 marca 2018 BlackBerry Ltd. i Jaguar Land Rover ogłosiły podpisanie wieloletniej umowy o współpracy. Obie firmy chcą razem opracowywać technologie dla autonomicznych samochodów nowej generacji.

W ramach umowy BlackBerry udzieli firmie Jaguar Land Rover licencji korzystanie z technologii QNX i Certicom. Kanadyjczycy planują również wydzielić specjalny zespół inżynierów, którzy wesprą opracowywanie nowych elektronicznych jednostek sterujących (ECU) dla pojazdów JLR. Początkowo projektowane układy będą używane w systemach informacyjno-rozrywkowych. Szczegółowe warunki umowy pomiędzy firmami na chwilę obecną są poufne.

„Współpraca z BlackBerry pozwoli nam opracować bezpieczny samochód następnej generacji, na który czekają nasi klienci”, powiedział Dave Nesbitt, dyrektor ds. Inżynierii pojazdów w Jaguar Land Rover. „Razem z inżynierami BlackBerry będziemy mogli uzyskać dostęp do najbardziej dynamicznego i aktualnego oprogramowania, aby zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa wymagany dla naszych autonomicznych pojazdów”.

„Jesteśmy w decydującym momencie, w którym to innowacyjni producenci samochodów, tacy jak Jaguar Land Rover, zdają sobie sprawę, że muszą aktywnie uczestniczyć w definiowaniu architektury oprogramowania swoich produktów” dodał John Wall, wiceprezes i dyrektor generalny BlackBerry QNX.

Jako lider w dziedzinie bezpiecznego i niezawodnego software’u, BlackBerry obecnie oferuje producentom z branży motoryzacyjnej, najnowocześniejszą technologię state-of-the-art, służącą do ochrony sprzętu, oprogramowania, aplikacji oraz systemów end-to-end. Tradycja i doświadczenie jakie posiada BlackBerry Ltd. w zakresie zapewniania bezpieczeństwa i rozwijania ciągłych innowacji doprowadziły do kolaboracji z takimi gigantami jak Baidu, Delphi, Denso, NVIDIA, Qualcomm czy Visteon.

Obecna synergia Jaguar Land Rover i BlackBerry Ltd., który niedawno podpisał umowę z chińskim potentatem internetowym Baidu wskazuje, że obydwie firmy są dobrze przygotowane, by stać się wiodącymi dostawcami oprogramowania i zabezpieczeń potrzebnych dla konstrukcji autonomicznych samochodów. Po jednej stronie tego porozumienia mamy firmę, która po zaprezentowaniu nowej platformy Jarvis oraz nawiązaniu współpracy z producentami aut, najprawdopodobniej zyska znaczącą przewagę nad konkurentami. Z drugiej strony mamy koncern Jaguar Land Rover, który w ostatnich latach odnotował rekordowe wyniki sprzedażowe. W czasach kiedy przemysł samochodowy coraz mocniej skupiony jest na produkcji aut self-driving, aspekt bezpieczeństwa jawi się jako najważniejszy, a jak dobrze wiemy, jest to najmocniejsza karta Kanadyjczyków.

Źródło: BlackBerry