CEO Phantom Secure sprzedawał telefony BlackBerry kartelom narkotykowym.

Arkadiusz Szmołda
Arkadiusz Szmołda
16.03.2018

Na rynku istnieje jedynie kilka firm oferujących zaszyfrowane i niemożliwe do namierzenia telefony, jedną z nich jest Phantom Secure. W ubiegły czwartek jej CEO Vincent Ramos, został aresztowany przez FBI, za sprzedaż specjalnie spersonalizowanych telefonów BlackBerry członkom karteli narkotykowych.

Mówiąc o urządzeniach bezpiecznych i niemożliwych do odszyfrowania (nawet przez organy ścigania) najczęściej myślimy o iPhonach. Głównie dlatego, że kilka lat temu Apple wprowadził prywatność i bezpieczeństwo dwóch podstawowych funkcji sprzętu i oprogramowania, co nie zmienia faktu, że urządzenia tej firmy nie są jedynymi bezpiecznymi smartfonami, które można kupić w dzisiejszych czasach. Potwierdzającym to faktem jest zaufanie, jakim obdarował BlackBerry CEO kanadyjskiej firmy Phantom Secure, który sprzedał na całym świecie dziesiątki tysięcy specjalnie spersonalizowanych telefonów tej firmy. Problematycznym okazał się fakt, że głównymi kontrahentami Vincenta Ramosa były organizacje przestępcze, za co Ramos został aresztowany przez FBI.

Telefony BlackBerry ze względu na swoje zabezpieczenia stały się wysoce pożądanymi w świecie przestępczości zorganizowanej, dodatkowo Phantom Service specjalnie dostosował ich oprogramowanie oraz hardware. W telefonach BlackBerry 9720s brakuje mikrofonów, kamer, anten GPS, brak tam przeglądarek internetowych oraz fabrycznie instalowanych komunikatorów (informacje udostępnione przez Motherboard). W zamian za to telefony mają zainstalowane oprogramowanie PGP (Pretty Good Privacy), dzięki czemu mają możliwość wysyłania specjalnie zaszyfrowanych wiadomości oraz dodatkowo istnieje opcja zdalnego wymazania danych, w przypadku kiedy urządzenie trafi w niepowołane ręce, w tym wypadku służb bezpieczeństwa.

 

Na podstawie anonimowych źródeł Motherboard mamy informację, że operacja została przeprowadzona we współpracy z władzami kanadyjskimi i australijskimi, a tlefony Phantom Secure zostały sprzedane w Meksyku, na Kubie, Wenezueli, a także dla gangu Hells Angels oray Sinaloa. Kanadyjska Royal Canadian Mounted Police (RCMP) podczas akcji udając handlarzy narkotyków, wystosowała zapytanie, czy wysłanie wiadomości typu „wysyłanie MDMA do Montrealu” będzie bezpieczne, odpowiedź Phantom miała brzmieć „całkowicie w porządku”. Kolejnym pułapka polega na mistyfikacji, że osoba powiązana z obciążającymi dowodami została aresztowana, co wymagało zdalnego wyczyszczenia danych.

Mocno zredagowana skarga specjalnego agenta FBI Nicholasa Chevirona została złożona w Południowym Dystrykcie Kalifornii w ubiegły czwartek, oskarża Ramosa o konspirację do prowadzenia spraw przedsiębiorstw, a także spisku mający na celu pomoc w rozprowadzaniu narkotyków. Na nagraniu jednego z tajnych agentów Ramos mówi: „Zrobiliśmy to – zrobiliśmy to specjalnie z myślą o tym [handlu narkotykami]”. FBI ma co najmniej jednego współpracującego świadka, jest nim skazany handlarz narkotyków z kartelu Sinaloa, który był jednym z klientów Phantom Secure i korzystał z telefonów firmy do prowadzenia swojej działalności.

Zaistniała sytuacja jasno pokazuje, jak jedną z najmocniejszych zalet urządzeń BlackBerry w banalny sposób można przekształcić w narzędzie zbrodni. W czasach kiedy prywatność w sieci to głównie mrzonki, każde narzędzie zapewniające nam odrobinę takiego komfortu staje się urządzeniem na wagę złota. Na tym dosyć kuriozalnym i niefortunnym przykładzie, widzimy, że BlackBerry ciągle plasuje się w czołówce najbezpieczniejszych urządzeń mobilnych, w przeciwności do działalności, jaką trudnią się niektórzy z właścicieli tych telefonów.

Źródło: Android PoliceMotherboard

 

 • Ewa Kania

  Artykuł we właściwym miejscu. Chodzi mi o Waszą, a właściwie naszą, stronę pt. bbnews. Coś się tam zagnieździło. Opera na laptopie, podczas usiłowania przejścia na forum, pisze mi coś takiego: „Ta witryna mogła zostać przejęta lub może zawierać złośliwe oprogramowanie. Otwarcie tej strony może być szkodliwe.Opera Software stanowczo odradza odwiedzanie tej strony. Przejdź bezpiecznie wstecz. Zignoruj to ostrzeżenie.” przeglądarka w Passporcie w ogóle nie chce strony załadować (!) i pisze, że może tam być „podsłuch”, natomiast coraz mniej przeze mnie lubiany Android ma w głębokim poważaniu szkodliwe oprogramowanie i „podsłuch” – ładuje wszystko bez zająknięcia.
  Panowie, zróbcie coś z tą stroną, bo to obciach jest. Miłego weekendu, Ewa

  • Kadafi Yaki

   To samo miałem na telefonach Blackberry ze systemem BB10 jak wchodziłem na BBForum albo na laptopie coś jest na rzeczy .

   • waldek

    A u mnie na Passport bez problemu działa strona 🙂

    • Kadafi Yaki

     Nie wiem jak jest teraz na Pass bo już nie używam gon tylko leży sobie spokojnie na półce, ale jak używałem to taka informacja jak u Pani Ewy wyskakiwala ale tylko na BBForum i co najważniejsze i na Pass i na laptopie więc coś musi być na rzeczy jeśli dwie jednostki mówią że to jest ryzyko więc tak musi być.

     • kanon7

      Baa, na bbforum to mi Firefox na Windowsie informował o zagrożeniu strony i natychmiastowym wyłączeniem tego forum.

     • Ewa Kania

      Tak na marginesie i nie na temat – ja nie jestem żadna pani.

     • Kadafi Yaki

      Ale ja z zasady mówię Pani, bo nie wiem czy nie jest Pani starsza o de mnie, to dla pełnej kultury mówię zawsze Pani 🙂

     • Ewa Kania

      Podejrzewam, że jestem starsza… Pełna kultura została doceniona.

  • zenq

   Na zaktualizowanym bb10 nie ma zadnych problemow…

   • Ewa Kania

    Na moim pisze, że mam najnowsze oprogramowanie, a bbnews nie chce się załadować. Może jakaś inna wersja.

    • zenq

     Watpie, zebys dostala najnowsze przez OTA, chyba zaden z naszych operatorow nie udostepnia najnowszej aktualizacji. Trzeba wrzucac recznie. Podaj numerki

     • Ewa Kania

      10.3.3.1435 Telefon kupiłam w pod koniec stycznia nowy i system mi się sam zaktualizował przy pierwszym odpaleniu, co mnie zresztą ucieszyło. To, że trefne (przepraszam właścicieli bbnews, ale ja tak ogólnie) strony i inne paskudztwa się nie ładują cieszy mnie jeszcze bardziej, bo m.in. po to Passport został kupiony.

     • zenq

      10.3.3.2031 ostatnia wersja. Ale pociesze Cie, ze wlasnie tez dostalem blad certyfikatu. Ale do dzisiaj nie bylo problemu.

 • Kadafi Yaki
 • Piotr

  A tu komplet urządzen BlackBerry od Phantom Secure https://uploads.disquscdn.com/images/43a15301fa93b6e9637358ab0fd97a1da9353b03012920922f872dca0972fa44.png
  Ciekawa firma Nie wiedzialem ze robią takie cuda z telefonami Jednak BlackBerry to BlackBerry