Sprawa sądowa BlackBerry vs Facebook.

Arkadiusz Szmołda
Arkadiusz Szmołda
22.03.2018

BlackBerry Ltd. złożyło pozew o naruszenie patentu przeciwko Facebookowi i jego aplikacjom WhatsApp i Instagram, argumentując, że skopiowali technologię i funkcje z BlackBerry Messenger.

Kanadyjczycy, składając wniosek do sądu federalnego w Los Angeles, oświadczyli, że szereg innowacyjnych rozwiązań, z których korzysta oskarżona firma, pierwotnie zostało zaimplementowanych w BBM. Funkcje te obejmują wiadomości z sygnaturami czasowymi, oznaczanie znajomych i rodziny na zdjęciach w mediach społecznościowych oraz ikonę wyświetlającą liczbę nieprzeczytanych wiadomości.

Rzecznik BlackBerry, Sarah McKinney, że ochrona aktywów akcjonariuszy i własności intelektualnej firmy jest obowiązkiem każdego CEO, podkreślała jednak, że spory sądowe nie mają kluczowego znaczenia dla strategii firmy. Jednocześnie dodała złożenie pozwz nastąpiło dopiero po latach negocjacji, a firma ma obowiązek wobec swoich akcjonariuszy, do podjęcia odpowiednich kroków prawnych.

Z kolei zastępca doradcy generalnego Facebooka, Paul Grewal, oświadczył, że firma zamierza walczyć w sądzie. Powiedział, że strategia BlackBerry niestety odzwierciedla ich aktualny stan biznesu, i że porzucając wysiłki na rzecz rozwoju innowacji, zamierzają obecnie opodatkować innowacje innych.

BlackBerry stara się przekonać inne firmy do płacenia tantiem za korzystanie z ponad 40 000 patentów technologicznych, związanych z systemami operacyjnymi, infrastrukturą sieciową, akustyką, komunikacją, motoryzacyją, cyberbezpieczeństwem i komunikacją bezprzewodową. W lutym 2017 roku firma wytoczyła powództwo przeciw Nokii, powołując się na naruszenie patentów związanych z technologią komunikacji bezprzewodowej 3G i 4G. Sprawa ta w dalszym ciągu toczy się sądzie federalnym w Delaware. Rownież w ubiegłym roku Qualcomm zgodził się zapłacić BlackBerry Ltd. 940 milionów USD (675 milionów GBP), aby rozstrzygnąć arbitraż dotyczący opłat licencyjnych (chodziło o nadwyżkę opłat uiszczonych wcześniej przez BB) dodatkowo w październiku 2017 r. BlackBerry ogłosiło dojście do porozumienia z firmą Blu Products, twórcą tanich urządzeń mobilnych z siedzibą w Florydzie, która również została pozwana o naruszenie patentów.

Po takich informacjach rodzi się nieodparta pokusa zapytania, czy faktycznie CEO John Chen przyjął za główną strategię do zarabiania pieniędzy mnożenie i wytaczanie coraz to nowych spraw sądowych w związku z naruszeniem patentów? Za sprawą iPhona i OS Android jego firma w znaczący sposób straciła udział na rynku smartfonów, na którym niegdyś stanowiła nawet 20-25%. Niemniej jednak kierunek rozwoju, który obecnie przyjęto – bezpieczne oprogramowanie i usługi (Jarvis), BlackBerry Radar oraz rozwój autonomicznych samochodów jasno pokazuje, że firma zainteresowana jest inwestowaniem w innowacje i że spory sądowe nie są celem samym w sobie, co nie zmienia faktu, iż pomagają one w polepszaniu kondycji finansowej BlackBerry.

 

Źródło: Telegraph, Business Insider