Aktualizacje aplikacji BlackBerry: DTEK z nowymi funkcjami!

Mateusz Chodakowski
Mateusz Chodakowski
30.06.2018

ABA693 to nie jedyna aktualizacja jaką producent oprogramowania przygotował dla swoich klientów. Szeregu ulepszeń doczekały się andoridowe aplikacje BlackBerry, m.in. Launcher, Karta Produktywności, Notatki, Hub czy Kontakty i DTEK. O ile te pierwsze wzbogacono o mało widoczne w funkcjonalności i interfejsie zmiany, o tyle ta ostatnia przeszła ciekawą metamorfozę.

DTEK znacząco zmienił wygląd i dostał bardzo ciekawą funkcjonalność. Raportuje bowiem ekstraordynaryjne zachowania aplikacji zainstalowanych w telefonie. Szczególnie gdy te aplikacje uzyskują dostęp do wrażliwych danych i sensorów, jak np. mikrofon, kamera czy lokalizacja. Oczywiście coś takiego oferowano już wcześniej dzięki czemu mogłem zobaczyć ile set razy Yanosik chciał dowiedzieć się gdzie się znajduję, lecz do tej pory licznik takowych zapytań schowany był głęboko wewnątrz programu.

Teraz, DTEK będzie na bieżąco wysyłał notyfikacje informujące o podejrzanym zachowaniu apek. Czasem będą to zdarzenia, które same wywołamy, ale czasami naprawdę warto zwracać na nie uwagę.

Przykład z życia:

Wpadła mi wczoraj w ucho piosenka grana w radiu. Jako, że nie znałem wykonawcy, a w odbiorniku brak RDSu, użyłem jednej z moich ulubionych aplikacji rozpoznających utwory muzyczne. Uruchomiłem ją, DTEK od razu poinformował mnie, że program uzyskał dostęp do mikrofonu, przebój został rozpoznany – załatwione. I na tym mógłbym zakończyć ten nudny opis gdyby nie fakt, że kładąc się spać znów usłyszałem notyfikację DTEKa. Godzina 23:17 Dostęp do danych: Mikrofon.

Jak widać program zechciał podsłuchać mnie poza godzinami swojej pracy, dzięki DTEKowi mogłem się o tym dowiedzieć. Zachęcam Was do szybkiego zaktualizowania tej apki i przeskanowania uprawień jakie przyznaliście posiadanym aplikacjom. Raz, że będzie mogli pozbyć się szpiegujących a dwa dzięki wykryciu działania w tle ograniczycie drenowanie baterii.

Dajcie znać czy DTEK wykrył u Was ciekawe anomalie!