Coraz cięższe czasy dla starszych użytkowników BBM

Mateusz Chodakowski
Mateusz Chodakowski
11.06.2018

W momencie gdy wszyscy żyjemy premierą KEY2 świat obiega informacja o rychłych zmianach w funkcjonowaniu aplikacji BBM na urządzeniach z autorskim systemem z Kanady.

Słowo zmiana coraz częściej niesie za sobą negatywne konotacje, zwłaszcza w kontekście urządzeń napędzanych systemem BlackBerry OS oraz BlackBerry 10. Dzisiaj niestety muszę przekazać Wam kolejną złą wiadomość związaną z tą jakże ważną aplikacją.

Zapewne nie muszę przypominać, że dobre kilka jak nie kilkanaście miesięcy temu Kanadyjczycy postanowili rozdzielić usługę BBM na dwie części w sposób z pozoru niewidoczny dla przeciętnego użytkownika. Część z Was odebrała wówczas te działania pozytywnie, bowiem BB ogłosiło, że z uwagi na podpisane umowy licencyjne, dane właścicieli smartfonów z OS 10 i starszych będą transmitowane i przechowywane w Ameryce Północnej, natomiast posiadacze Androidów i iPhone’ów swoje wiadomości będą wymieniać za pośrednictwem firmy Emtek. Jak widziałem w komentarzach wielu z czytelników uznało, że zapisy administrowane w Kanadzie będą bezpieczniejsze. Niestety, każdy kij ma dwa końce i już za dwa tygodnie najwierniejsi fani BlackBerry otrzymają kolejny cios.

27 czerwca 2018 roku dla użytkowników BB10 i BBOS nastąpią następujące zmiany:

  • Przestaną funkcjonować BBM Channels (Kanały)
  • BBM Groups (Grupy) – przestaną działać grupy mieszane, w których znajdują się użytkownicy starych BlackBerry i Androidów lub iPhone’ów – lub jak sądzę użytkownicy BB po prostu stracą do nich dostęp, a same grupy przetrwają
  • Zniknie możliwość przesyłania obrazków pomiędzy BB10 / BBOS a Androidem i iOS
  • Z BBM znikną płatne naklejki

Tym samym BBM dla BB10 i BBOS straci jakąś połowę (nie licząc naklejek) wartościowych funkcjonalności. Oficjalna porada od BlackBerry to zmiana urządzenia na Androida lub iPhone’a, bo przy okazji tego samego 27 czerwca zakończy się wsparcie dla BBM na Windows Phone.

Jak zawsze czekam na Wasze komentarze i zastanawiam się do czego jeszcze może przydać się urządzenie z BB10. Komunikator bez możliwości dzielenia multimediów i dołączania do grup nie będzie w tym momencie różnił się niczym od zwykłych smsów.

Źródło: Crackberry