Jak działa BBM Desktop i czy jest lepszy od Android Messages web?

Mateusz Chodakowski
Mateusz Chodakowski
23.06.2018

Całkiem niedawno BlackBerry udostępniło możliwość prowadzenia rozmów przez komunikator BBM na komputerze PC. Jak skorzystać tej funkcji?

Przejście z autorskiego systemu Kanadyjczyków na google’owy Android bolało z wielu powodów. Jednym z nich jest na pewno brak świetnego rozwiązania jakim był BlackBerry Blend. Choć zdarzały się z nim problemy, dawał swego rodzaju wolność pozwalając prowadzić rozmowy czy zaglądać do kalendarza bez konieczności odrywania się od komputera.

Teraz, pewną tego namiastką stał się tryb Desktop komunikatora BBM. Skorzystanie z tego rozwiązania jest bardzo proste i daje możliwość korzystania z podstawowej funkcji tegoż programu. Zobaczcie jak z niej skorzystać:

 • W aplikacji na smartfonie należy wejść w zakładkę Me a następnie wybrać z listy BBM Desktop (beta)

 • Skanujemy kod QR
 • Gotowe!


Jakie funkcje oferuje webowa wersja?

Jak pisałem wyżej, mamy dostępną listę kontaktów wraz z grupami, możemy kontynuować rozpoczęte na smartfonie czaty a także tworzyć nowe. Jak na razie możliwe są jedynie rozmowy tekstowe, nie ma możliwości przesłania obrazka czy innych multimediów. Niestety nie ma póki co możliwości także ich odczytywania. Przesłanie przez rozmówcę obrazu kończy się tak:

W obecnej becie niestety w żaden sposób nie jest też sygnalizowane nadejście nowej wiadomości w rozmowie. Zakładka mogłaby się próbować wywołać co zwróciłoby uwagę użytkownika.

Moje pierwsze użycie BBM Desktop zbiega się w czasie z aktualizacją aplikacji Wiadomości od Google, która w swojej najnowszej wersji oferuje praktycznie w identyczny sposób możliwość pisania i odczytywania SMSów w trybie Desktopowym. Aby z niej skorzystać, trzeba wejść w Wiadomości, wybrać przycisk trzech kropek i wybrać Wiadomości w przeglądarce.


Dalej widzimy następujący ekran:


I tu identycznie jak w przypadku opisywanego wyżej BBM, po wpisaniu adresu strony w pasek przeglądarki zobaczymy ekran z dużym kodem QR:

Webowa aplikacja otwiera się błyskawicznie. Momentalnie ładowane są wszystkie konwersacje SMSowe, które bez przeszkód można kontynuować. I już na pierwszy rzut oka pojawia się wyraźna przewaga Messages for web od Googla. Nie ma żadnego problemu z przesyłaniem multimediów do naszych rozmówców. Podobnie jak w przypadku BBM Desktop brakuje sygnalizacji nadejścia nowej wiadomości, ale podejrzewam, że w jednym i drugim przypadku dodanie tej funkcjonalności to tylko kwestia czasu. Tymczasem zabieram się na intensywniejsze testy obu dwu rozwiązań.

A wy jak zapatrujecie się na tego typu aplikacje?

 • Rafal Kurtzman

  BBM Desktop jak na razie jest nie używalne. Tak jak pisze autor nie można wysyłać multimediów ale zdjęcia widać.
  Nie można cytować i nie widać cytatów innych osób. Przez to konwersacja zwłaszcza na grupach nie ma sensu.
  Z tego co pamiętam to Whatsapp Web było świetne. Nie rozumiem dlaczego BlackBerry nie chce wydać Blend na smartfony, na urządzenia z ekranem 10″ jest.

 • aastelix

  Do zwykłego pisania może się ale szkoda, że nie ma osobnej aplikacji i jakiegoś dymka w prawym dolnym rogu jak kiedyś GG. Korzystanie z przeglądu nie jest najlepszym rozwiązaniem bi można przez przypadek zamknąć kartę a wtedy trzeba się ponownie zalogować.

 • Martina Neumayer

  Szczerze mówiąc ta webapka to koszmarek. Sklepana po macoszemu i tak też działa. Po co oni toto w ogóle wypuścili w takim stanie? Tak, jak jest, nie nadaje się nawet na zamknięte betatesty, a co dopiero do puszczania do ludzi.