Niezwykły koncept BlackBerry Opus

Mateusz Chodakowski
Mateusz Chodakowski
21.06.2018

Grupa niecodziennie zdolnych designerów kryjąca się pod kryptonimem BlackBerry Network podzieliła się ze światem swoim pomysłem na rewolucyjne urządzenie przenośne.

Będąc przez lata częścią społeczności skupionej wokół BlackBerry zdążyłem zauważyć, że oddani fani tej kanadyjskiej marki miewają świetne pomysły. Nierzadko proponowane rozwiązania w istotny sposób przyczyniłyby się do podniesienia poziomu funkcjonalności urządzeń i skutecznego rozwiązania bieżących problemów. Przy okazji, tak jak w tym wypadku fanowskie projekty choć odważne, mile widziane byłyby na sklepowych półkach.

Podobnie jest z najnowszym projektem jaki pojawił się na stronach portalu Behance. Zespół utalentowanych designerów zaprojektował urządzenie sygnowane logiem BB, lecz nie będące smartfonem o jakim moglibyśmy pomyśleć. Zobaczcie zresztą sami:


BlackBerry Opus from Anish Shakthi on Vimeo.

Cała koncepcja nie ma na celu stworzenia kolejnego telefonu (nawet gdyby miał być oparty o BlackBerry 10), ale urządzenia, które zastąpiłoby firmowy identyfikator. Ci z Was, którzy mają okazję pracować w korporacjach czy większych przedsiębiorstwach używają zapewne na co dzień plastikowych kart służących do identyfikowania się w czytnikach rejestrujących czas pracy, komputerach służbowych lub nawet płacenia za posiłki w firmowej kantynie.

Członkowie BlackBerryNetwork zauważyli, że ludzie bardzo często używają w pracy smartfonów, które nawet jeśli są w danej chwili wykorzystywane do pracy to z reguły bardziej rozpraszają uwagę niż pomagają zwiększać wydajność. Czerpiąc z unikalnego designu urządzeń BlackBerry oraz intuicyjności systemu BB10 projektanci zaprezentowali koncepcję urządzenia, które zachowując formę korporacyjnego badge’a daje niezwykłe możliwości.

Opus pozwalałby na tworzenie szybkich notatek (także głosowych), wykonywania połączeń i pisania wiadomości do współpracowników, wypełniania kalendarza spotkaniami, przechowywania potrzebnych dokumentów, przerzucania kolejnych slajdów prezentacji, otwierania drzwi w budynku czy w końcu płacenia za jedzenie w firmowej restauracji.

Dzięki swojej konstrukcji urządzenie można przy sobie przez cały, długi dzień w biurze.

Projekt garściami czerpie z opartym na gestach systemie BlackBerry 10, a hardware jak ulał swoim designem pasowałby do portfolio kanadyjskiej firmy. Jak Wam się podoba? Myślicie, że taki produkt sprawdziłby się na co dzień?

Źródło: Behance