Punkt. zaprezentował MP02

Mateusz Chodakowski
Mateusz Chodakowski
17.09.2018

Na pewno pamiętaliście, że na dziś zaplanowana była prezentacja szwajcarskiego dumbphone’a, w którym zaimplementowano zabezpieczenia BlackBerry. A zatem, oto i on! 

MP02 nie zaskakuje designem. Właściwie nie różni się z zewnątrz od starszego brata, działającego na autorskim OSie niszowej marki.

Występuje jedynie w czarnym kolorze i jest prosty do bólu. Wyglądem przypomina słuchawkę bezprzewodowego telefonu stacjonarnego, które kilkanaście lat temu starały się przez moment udawać telefony komórkowe. Wyświetlacz o przekątnej dwóch cali nie zachwyca rozdzielczością (320 x 240) a gdyby jego marne 160 PPI porównać do dzisiejszych standardów wyglądałoby po prostu jak błąd.

MP02 nie ma aparatu fotograficznego (nawet jednego!), nie ma czytnika linii papilarnych w ekranie, nie rozpoznaje twarzy, nie da się nim zapłacić zbliżeniowo… nie ma nawet przeglądarki internetowej! Ale w tym produkcie nie o to chodzi.

Twórcy urządzenia doszli do wniosku, że nowoczesna komórka ma przede wszystkim nie rozpraszać. Ma pomagać w obowiązkach dnia codziennego, ale znajdować się gdzieś w tle i spełniać perfekcyjnie swoje podstawowe zadanie, a więc pozwalać rozmawiać i pisać krótkie wiadomości tekstowe.

Według producenta urządzenie oferuje rewelacyjną jakość dźwięku (głównie przecież o konwersacje chodzi), a komfort użytkowania zapewnia fantastyczna jakość wykonania z najlepszych materiałów: obudowa została z poliwęglanu, włókna szklanego i elementów aluminium. Całość zamknięto na tyle szczelnie, że telefon spełnia normę IP52, czyli można go spokojnie… ochlapać.

Okej, a co z tym BlackBerry?

Cóż, Punkt. zdecydował, że telefon będzie pracował w oparciu o system Android AOSP 8.1, czyli uproszczoną wersję Oreo, gotową do dostosowania do niestandardowych urządzeń. Zgodnie z przekazanym komunikatem, Kanadyjczycy zadbali o bezpieczeństwo zastosowanego rozwiązania. Podobnie jak w pełnej wersji systemu od Google, BlackBerry sprawdza przy każdym uruchomieniu integralność systemu i nie pozwala zrootować słuchawki.

Oczywiście z tego punktu widzenia MP02 wydaje się dobrze zabezpieczony, ale dopóki jedyną opcją rozmowy tekstowej są SMSy, które nie są przecież szyfrowane (chyba, że marketingowcy coś pominęli) to telefonu Punkt. nie poleciłbym pracownikom rządowych agencji i biznesmenom szczególnie martwiącym się o poufność wymienianych informacji.

MP02 posiada także możliwość utworzenia hot spotu (obsługuje sieć 4G LTE), gdyby jednak okazało się, że połączenie internetowe jest niezbędne do pracy. Cena? 369 euro w przedsprzedaży. Drogo? Jeśli dobry smartphone iPhone ma od dziś kosztować 5 tysięcy złotych, to skromne tysiąc sześćset brzmi jak świetna oferta! 😉

Pełna specyfikacja:

System operacyjny Android AOSP 8.1
Wyświetlacz 2″, 320×240
160 ppi
proporcje 3:2kąty widzenia 80/80/80/80, Gorilla Glass 3
Procesor Qualcomm® Snapdragon™ 210
RAM 2 GB LPDDR3, 533 MHz
Pamięć wewnętrzna 16GB eMMC
SIM nano
Bateria 1280 mAh czas ładowania 2.5 godziny, max. czas rozmowy 4,2 godziny, czas czuwania 12,5 dnia
Odporność na wodę i kurz Norma IP65
Funkcje SMS ze słownikiem użytkownika, obsługa wątków, czarno-białe ikony i MMS odbioru MMS (np. kodów QR
Notatki z przypomnieniami
Rozbudowany zegar (alarm, stoper, timer, strefy czasowe)
Prosty kalkulator
Kalendarz
Bezpieczeństwo BlackBerry Secure Manufacturing
BlackBerry Secure Boot (including HW Root of Trust)
BlackBerry Integrity Detection with Security Status Reporting
BlackBerry Secure Compound
BlackBerry Security Verification of Device software
Łączność
Wi-Fi IEEE 802.11 b/g/n, 2.4 GHz
Bluetooth v4.1, A2DP
USB 2.0 – USB-C
GPS z A-GPS, GLONASS
Wi-Fi hotspot
Dźwięk Tryb głośnomówiący, dodatkowy mikrofon niwelujący szumy otoczenia
Sieci komórkowe LTE cat. 4 z VoLTE

4G: FDD-LTE 1, 3, 5(6/19), 7, 8, 20,

3G: WB-CDMA 1, 5(6/19), 8,

2G: 2, 3, 5, 8

Waga 100g
Wymiary 117 x 51,3 x 14,4

 

Źródło: Punkt.ch