QNX i Virginia Tech łączą siły.

Mateusz Chodakowski
Mateusz Chodakowski
08.10.2018

BlackBerry ogłosiło nawiązanie partnerstwa z jedną z amerykańskich uczelni, której inżynierowie razem z pracownikami QNX wspólnie opracują koncept auta autonomicznego.

Grant Courville, wiceszef działu produktu kanadyjskiej firmy z wielkim entuzjazmem komentował nawiązanie współpracy z prestiżowym ośrodkiem akademickim. Podkreślał, że podpisanie umowy jest szczególnie ważne teraz, gdy w motoryzacji zachodzą tak wielkie zmiany, a niezwykły talent naukowców z VT pozwoli platformie QNX rozwinąć się w znaczący sposób.

Z kolei Al Wicks, profesor Inżynierii Mechanicznej dodał, że dzięki partnerstwie z BlackBerry studenci dostaną unikatową szansę zetknięcia się z najnowszym oprogramowaniem samochodów przyszłości. Ponadto, dzięki zaangażowaniu we wspólny projekt, młodzi inżynierowie będą mogli pracować na prawdziwym produkcie, a nie jedynie na teoretycznych modelach i papierowych założeniach. Profesor Wicks wyraził przekonanie, razem z QNX jego zespół będzie w stanie tworzyć rozwiązania przyszłości dopasowane do potrzeb kierowców, pasażerów i pieszych.

Pretekstem do nawiązania współpracy między BlackBerry a tą amerykańską politechniką jest zbliżający się konkurs AutoDrive Challenge mający wyłonić najlepszy pomysł na autonomiczny samochód. Jednak zawiązane dziś partnerstwo ma zdecydowanie wykraczać poza wspólne prace nad konceptem konkursowym, choć nawet ten aspekt jest wyjątkowo skomplikowany. Projekt kumuluje w sobie wiedzę z zakresu mechatroniki, robotyki czy wreszcie uczenia maszynowego.

Źródło: Crackberry