Aplikacje BlackBerry zyskują nowy wygląd!

Mateusz Chodakowski
Mateusz Chodakowski
18.12.2018

Po wielu latach trzymania się dość konserwatywnego designu przyszedł czas na zmiany. Wreszcie!

Hub, Notatki, Zadania, Kalendarz i Kontakty – te właśnie apki przeszły potrzebny facelifting. Na razie dostęp do zaktualizowanych wersji otrzymali jedynie beta testerzy, ale podobnie jak innych tego typu przypadkach, na oficjalny update dla wszystkich użytkowników nie trzeba zwykle czekać długo.

Do tej pory androidowe aplikacje BB działały bardzo dobrze za główny cel stawiając produktywność. Efektowny design postawiono na drugim miejscu, powiedziałbym nawet, że mało kto się nim przejmował. I pomimo, że każdy z małych programów pochodził od tych samych deweloperów, od strony UI brakowało spójności i jednolitego stylu. Na szczęście to podejście należy już do przeszłości. Od teraz, każda z aplikacji ma ten sam układ górnej i dolnej ramki i podobny nagłówek i atrakcyjną stylistykę.

Największe zmiany zaszły w Hubie. Program zyskał na przejrzystości oraz na szybkości działania. Poszczególne dni są wyraźnie od siebie oddzielone, dzięki czemu można jeszcze lepiej orientować się w natłoku korespondencji. Mam wrażenie, że dużo lepiej działa także wyszukiwarka, która teraz zwraca wyniki nie tylko szybciej ale i trafniej. Zgodnie z nowym projektem, lewym dolnym rogu umieszczono przycisk filtrowania, dzięki któremu widoczne wpisy można segregować po: Drzemkach, Nieprzeczytanych, Ważnych oraz Oznaczonych flagą.

Przycisk tworzenia nowej wiadomości pozostał na środku i podobnie jak filter, teraz w każdej aplikacji ikonka reprezentująca nowy wpis jest umieszczona dokładnie w tym samym miejscu. Po prawej znajduje się lupka – skrót do wyszukiwarki, a w Kalendarzu pojawiła się ikona pozwalająca szybko wrócić do dzisiejszego dnia jeśli zapędzimy się zbyt daleko.

Aplikacje na pierwszy rzut oka zyskały świeży i nowoczesny wygląd, ale użytkownicy docenią je także za poprawioną ergonomię i funkcjonalność. Szkoda jednak, że w wielu miejscach brakuje polskich tłumaczeń. Chociażby na wspomnianym wcześniej, dolnym pasku Huba:

Niemniej mam nadzieję, że zaktualizowane aplikacje trafią już niebawem do sklepu Google Play – będzie warto je pobrać!

źródło: wł.