Aplikacje BlackBerry zyskują nowy wygląd!

Mateusz Chodakowski
Mateusz Chodakowski
18.12.2018

Po wielu latach trzymania się dość konserwatywnego designu przyszedł czas na zmiany. Wreszcie!

Hub, Notatki, Zadania, Kalendarz i Kontakty – te właśnie apki przeszły potrzebny facelifting. Na razie dostęp do zaktualizowanych wersji otrzymali jedynie beta testerzy, ale podobnie jak innych tego typu przypadkach, na oficjalny update dla wszystkich użytkowników nie trzeba zwykle czekać długo.

Do tej pory androidowe aplikacje BB działały bardzo dobrze za główny cel stawiając produktywność. Efektowny design postawiono na drugim miejscu, powiedziałbym nawet, że mało kto się nim przejmował. I pomimo, że każdy z małych programów pochodził od tych samych deweloperów, od strony UI brakowało spójności i jednolitego stylu. Na szczęście to podejście należy już do przeszłości. Od teraz, każda z aplikacji ma ten sam układ górnej i dolnej ramki i podobny nagłówek i atrakcyjną stylistykę.

Największe zmiany zaszły w Hubie. Program zyskał na przejrzystości oraz na szybkości działania. Poszczególne dni są wyraźnie od siebie oddzielone, dzięki czemu można jeszcze lepiej orientować się w natłoku korespondencji. Mam wrażenie, że dużo lepiej działa także wyszukiwarka, która teraz zwraca wyniki nie tylko szybciej ale i trafniej. Zgodnie z nowym projektem, lewym dolnym rogu umieszczono przycisk filtrowania, dzięki któremu widoczne wpisy można segregować po: Drzemkach, Nieprzeczytanych, Ważnych oraz Oznaczonych flagą.

Przycisk tworzenia nowej wiadomości pozostał na środku i podobnie jak filter, teraz w każdej aplikacji ikonka reprezentująca nowy wpis jest umieszczona dokładnie w tym samym miejscu. Po prawej znajduje się lupka – skrót do wyszukiwarki, a w Kalendarzu pojawiła się ikona pozwalająca szybko wrócić do dzisiejszego dnia jeśli zapędzimy się zbyt daleko.

Aplikacje na pierwszy rzut oka zyskały świeży i nowoczesny wygląd, ale użytkownicy docenią je także za poprawioną ergonomię i funkcjonalność. Szkoda jednak, że w wielu miejscach brakuje polskich tłumaczeń. Chociażby na wspomnianym wcześniej, dolnym pasku Huba:

Niemniej mam nadzieję, że zaktualizowane aplikacje trafią już niebawem do sklepu Google Play – będzie warto je pobrać!

źródło: wł.

 • Mong

  A czy do tych appek jest dostęp przez Android Auto?

 • Marcin

  Kiedy otwieranie HUB’a poprzez przesunięcie ekranu w lewo? 🙂

  • Kadafi Yaki

   Właśnie, a kiedy wróci przycisk Huba na swoje miejsce czyli bliżej kciuka ? Jak w BB10.

  • Na razie można przypisać Hub pod Convenience Key 🙂 taki półśrodek, ale działa

   • Marcin

    Niby tak, ale przyzwyczajenie robi swoje 🙂

   • civil

    Ja mam ikonę huba na samym dole i jakoś już nie przeszkadza mi ten brak i gestów K1 Black skutecznie mnie oduczyło 😁

  • Michał

   Marzenie wszystkich ale chyba dość odległe niestety.
   Polecam ten artykuł Mirona: https://komorkomania.pl/36635,smartfony-patenty
   Rzuca światło na tą kwestię i trochę daje do zrozumienia. Tak to jest, że w swoim systemie bb10 nie było problemu a na androidzie zapewne żeby wprowadzić tak oczywisty dla BlackBerry gest, firma musiała by płacić właścicielom patentu dolary więc jak im się to nie kalkuluje a my cierpimy. Już nawet moja żona ma na xiaomi redmi 4a od kilku dobrych wersji miui gest od lewej, a tam różne przydatne opcje a mnie szlag trafia, na privie gdzie pustka i rozpacz 😛

   • BBfanfan

    W androidzie rozwijany od góry I dostępny z każdego miejsca systemu Obszar Powiadomień ciągle ewoluuje. Już teraz grupuje powiadomienia i można je z tego miejsca indywidualne rozwijać i podglądać. Można też wykonywać pewne akcje np odpowiadać bezpośrednio (chociaż w przypadku maili ciągle nas przenosi do aplikacji).
    Obszar ten można rozwijać od jakiegoś czasu korzystając czytnika lini papilarnych (gest) w wielu modelach telefonów.
    Wiem że to nie jest ciągle HUB z BB10 ale w tym zaczynam dostrzegać największą nadzieję w androidzie.

    • Rafal Kurtzman

     Szkoda tylko, że nie można go wyłączyć. Dubluje powiadomienia z HUB’em. Mnie też często przeszkadza np. przy edycji xls, pojawiające się powiadomienie zasłania pasek edycji. W wielu aplikacjach miejsce do wpisywania jest u góry i takie powiadomienia przeszkadzają.

     • BBfanfan

      Ale pojawiające się powiadomienie przesłania na pewien czas treść na ekranie w każdym systemie.
      Chodziło mi bardziej o ewolucję tego elementu interfejsu. Przecież na początku tam były tylko ikonki. Teraz już mamy listę grupowanie podgląd i proste akcje bezpośrednio z tego miejsca + dostęp z każdego miejsca systemu.

     • civil

      Możesz go usunać przesuwając w bok

     • Rafal Kurtzman

      Ale to pół środek, ja bym chciał na stałe wyłączyć nie wyłączając powiadomień w hub ale tak się nie da

  • Michal

   Umieść widget Hub po lewej stronie od ekranu głównego i następnie rozszerz wielkość widgetu na cały ekran. Wiem, że „prawie robi różnicę” ale gest przesunięcia w lewo będziesz miał spełniony 🙂

   • feamoignargfaionakfj9ajfopamjv

    To nie lepiej ustawić z lewej strony Kartę Produktywności? Wyjdzie na to samo, a dostępne z każdego ekranu 😉

 • Taki Facet

  Czy na Priv’ie te nowości też się pojawią?

  • kanon7

   Jeżeli możesz zainstalować w/w programy BB to tak. Kwestia tylko aktualizacji tych programów z google sklep (play).

 • froniu

  ABL911 z nowymi ikonami właśnie wskoczyło

 • Marek Bobakowski

  A HUB potrafi już porządnie wątkować? Potrafi też już pokazywać maile ze skrzynki odbiorczej, ale bez tych wrzuconych w katalogi? Czy nadal jest z tym problem?

  • civil

   W HUBie możesz sobie wrzucić zakładki że skrzynki mailowej

   • Marek Bobakowski

    Nie bardzo rozumiem. Powtarzam: 1) czy wątkowanie jest bezproblematyczne, 2) czy mogę tak ustawić widok skrzynki, że widzę dokładnie jak na kompie, czyli w przychodzących nie mam maili posegregowanych w katalogach.

    • civil

     Nie wiem co to znaczy wątkowanie ale jeśli sumiennie wiadomości od jednego nadawcy czy odbiorcy to się da , co do reszty (jak mniemam katalogi to np. Odebrane wysłane spam itp ) to też się da zrobić trzeba tylko ściągnąć skrzynkę a potem poszczególne „katalogi” – ja to tak robiłem – potem troszkę inaczej wyglądają te wiadomości niż te z „katalogu głównego”

 • FIRMA CEDR

  Wszystko fajnie tylko zarówno w notatkach BB jak i zadaniach BB oraz kalendarzu BB na androida brakuje jednej podstawowej rzeczy, a mianowicie dodawania załączników tak jak było to w przeszłości na OS10 w Remember.
  Co prawda w kalendarzu na OS10 też nie dało się dodawać załączników ale współcześnie np. w kalendarzu Google ( jedynie z dysku Google ale jest ) można to robić.
  Gdyby notatki BB miały to faunkcje to zapewne byłyby konkurencyjnym i prostszy rozwiązaniem od np OneNote czy EverNote.

  Nowy wygląd to kwestia gustu ale ja to widzę inne pozytywy, a mianowicie to, że nareszcie wpadli na to żeby zmienić to kretynskie rozwiązanie i ikonkę wyszukiwania przenieść na dół. Nareszcie !!!
  Ale to chyba jakiś trend, bo np OneNote najnowszy też ma pasek już na dole z opcją wuyszukiwania.

  • civil

   Mnie po BB10 jedynie czego brakuje to możliwości zapisywania notatek z poziomu dialera (dodatkowa ikonka była)

 • civil

  Mam pytanie jak znaleźć klawiaturę ekranową ale oryginalną BB no kupiłem 5t jako drugi telefon zainstalowałem sobie apki HUBa itp ale klawiatura Googla delikatnie mówiąc mnie w….
  .r…a

  • Rafal Kurtzman

   Trzeba zainstalować plik apk, w sklepie Google chyba nie ma

   • civil

    Ale gdzieś znajdę? Bo chyba w lancherze nie ma (mam zainstalowany lancher BB)

    • Rafal Kurtzman

     Tak, mirrorapk czy apkmirror jakoś tak. Jak nie znajdziesz to daj znać. Podeślę

     • civil

      Dziękuję 🙂

     • civil

      Mógłbyś mi podesłać bo ta którą sciagnalem z apkmirror nie chce sie zainstalować – będę wdzięczny

    • Rafal Kurtzman

     Czy to jeszcze aktualne? Będę miał dostęp do kompa dopiero po południu .

     • civil

      Już mam z cobalta ale dziękuję za pomoc

  • BBfanfan

   Najlepiej sobie ściągnij BlackBerry Managera od Cobalta. Masz tam wszystko i dodatkowo masz co jakiś czas aktualizacje.
   (Zapomniał bym. Cobalt usunął z tych aplikacji telemetrię która leci z apek do Waterloo, oficjalne aplikacje np. HUB z GPlay ja mają. Pytanie czy czegoś w zamian nie dorzucił 😉 ).

   https://cobalt232.github.io/blackberrymanager/

   • civil

    Właśnie stamtąd wrzuciłem (na CB znalazłem linka) ale potem wyrzuciłem ich BBM bo jakiś trefny mi się wydawał ,natomiast mimo wszystko dziękuję za podpowiedź – HUB ściągnąłem z appmirror a ściągając nigdy nie ma pewności że coś się nie przysmyczy natomiast cobalt chyba bywa pełniejsze😉 może przeinstaluję HUB – choć bardziej by mnie interesował DTEK

  • kanon7

   Przecież jest klawiatura BB w google sklep (oficjalna apka BB) -> https://play.google.com/store/apps/details?id=com.blackberry.keyboard&hl=pl tylko telefon musi być kompatybilny.

   • civil

    Też na nią trafiłem ale może dlatego że mam 9-ątkę a może dlatego że mam one+ ale jest nie kompatybilny

    • kanon7

     Właśnie to jest to że posiadając dwa telefony które nie są kompatybilne, na jednym nie znajdzie w ogóle tej aplikacji. A na drugim znajdzie – ale poda informacje iż nie jest telefon zgodny z aplikacją.

     Więc lepiej sprawdzać na 2 urządzeniach 🙂

     A logiczne powinno być aby aplikacja była zawsze pokazywana z wiadomością braku kompatybilności. A nie ze nie pokaże aplikacji w ogóle jak by jej nie było.

     • BBfanfan

      Nie ma szans ściągnąć klawiaturę BlackBerry z GP na telefon inny niż „BlackDroid”. Umowa licencyjna z SwiftKey na to nie pozwala.
      Możliwe jest to tylko poprzez instalację pliku APK lub korzystając z BlackBerry Managera od Cobalta.

      Z ciekawostek – androidowa klawiatura wirtualna BlackBerry po uruchomieniu uaktualnia sobie bazę słownikową łącząc się z serwerem SwiftKey.

      Szczegóły są w wątku na forum CB dotyczącym telemetrii w BlackBerry Hub.

     • m4rio

      Czyli da się wrzucić klawiaturę BB na czystego androida? Musiałem się przesiasc z BB Classic na służbowe Moto e5 żeby nie nosić dwóch tel po kieszeniach i mam podobne odczucia co civil. A w robocika jestem zielony :/
      Podasz linka do tego wątku?

     • feamoignargfaionakfj9ajfopamjv

      Było w komentarzu niżej 😉

      https://cobalt232.github.io/blackberrymanager/

     • BBfanfan

      Wątek jest o analizie danych jakie przesyła HUB i inne aplikacje .

      Ściągnij BB Manager i później dostosuj sobie aplikacje z niego według uznania. Możesz zainstalować tylko klawiaturę bądź dodatkowo inne rzeczy.

      https://cobalt232.github.io/blackberrymanager/

     • Ewa Kania

      Jak jeszcze używałam Androida (5.1), to klawiaturę BB ściągnęłam od Cobalta z BB Managera.

     • BBfanfan

      To chyba najlepsze źródło w tym momencie bo widzę że wcześniejsze wersję poznikały z apk mirror.

      Co teraz? iOS? 🙂

     • Pawel Tobijański

      jeszcze jakiś(nie pamiętam nazwy) mogisk moduł pozwala na instalacje wszystkich autorskich apek na dowolnym fonie

 • civil

  Najbardziej podoba mi się ikonka wyszukiwania w dolnym prawym rogu – znowu zaczynają myśleć o użytkownikach

 • Łukasz Xyz

  Czy jest możliwość wysyłania smsa do wielu odbiorców za pomocą domyślnej aplikacji, tak aby nie wyświetlał odbiorcom do kogo także trafiła wiadomość? Na BB 10 działało to świetnie. Na K1 zmienia wiadomość na MMS grupowy. Brakuje opcji UDW.

 • disqus_uTijgI8L1z

  Po ostatniej aktualizacji systemu, zniknęła mi karta produktywności. Czy mogę ją odzyskać?

 • skateboard_p

  Po ostatniej aktualizacji wywalilo mi all sms inne powiadomienia, w opisie zmian info ze można widzieć tylko odebrane wiadomości bo nowa polityka google store, co za syf… Cofam subskrypcje teraz to już tylko proteza z nowymi ikonkam.