Najnowszy BBM ma problem z powiadomieniami?

Mateusz Chodakowski
Mateusz Chodakowski
23.12.2018

Dopiero wczoraj zacząłem zwracać uwagę na to, że przestałem słyszeć powiadomienia z mojego ulubionego komunikatora. Okazuje się, że nie tylko ja.

Na szczęście na posterunku, jak zawsze w BlackBerry, zostaje dioda powiadomień, dzięki której nie pominąłem ważnych dla mnie wiadomości. Niemniej byłem pewien, że systemowy dźwięk dzwonka mam ustawiony na maksymalny poziom, a w przeciągu ostatnich minut nie słyszałem charakterystycznego odgłosu generowanego przez aplikację.

Postanowiłem zajrzeć do ustawień programu. Na pierwszy rzut oka wszystko wyglądało normalnie, to znaczy opcja notyfikacji zaznaczona, dźwięk wybrany, kolor diody ustawiony. Moją uwagę przykuła nazwa dzwonka. I tutaj na jaw wyszła anomalia działa komunikatora. Po wejściu w listę, pierwszym zaznaczonym było pole „None”. Zmieniłem z powrotem na BBM, jednak głośność odtworzonego dźwięki była na tak niskim poziomie, że musiałem przyłożyć telefon do ucha.

Cóż, pomyślałem, że to jednorazowa wpadka, zrestartowałem urządzenie i oczekiwałem dalszych wiadomości w rozmowie. Niestety, kolejne wypowiedzi moich rozmówców sygnalizowane były jedynie diodą i ekstremalnie cichym „pipnięciem”. Zacząłem zagłębiać się w ustawienia aplikacji, dźwięku, zmieniać melodie powiadomień, kombinowałem z suwakami głośności… i wtedy odkryłem, że głośność powiadomienia (podczas wybierania melodii w ustawieniach BBM) zaczęła zależeć o poziomu głośności systemowego suwaka „Multimedia” – absurd.

Kiedy wreszcie BBM zaczął sygnalizować nadejście wiadomości odpowiednio głośnym dźwiękiem okazało się, że w ogóle nie zapamiętuje wybranego przeze mnie tonu. Z głośnika wydobywał się dźwięk „Essential”, który jest domyślnym tonem powiadomień smartfona BlackBerry.

Poszedłem więc do ustawień systemowych, następnie wybrałem Aplikacje i powiadomienia > BBM (z listy niedawno otwieranych > Powiadomienia aplikacji > Zakładka Messages > All Notifications > Dźwięk. Niestety tutaj znów zobaczyłem numer, który zmieniłem na „BBM”. Wyłączyłem menu i… kolejna wiadomość została zasygnalizowana głośnym (zgodnym z poziomem głośności dzwonka telefonu a nie Multimediów) ale jednak dźwiękiem „Essential”.

Tracąc już wszelką nadzieję przeinstalowałem całkowicie aplikację. Bez rezultatu. Wciąż te same problemy. Wreszcie trafiłem na widoczny poniżej komentarz w Google Play:

Jak widać jest nadzieja na w miarę szybkie naprawienie błędu. Aby pospieszyć działanie programistów wysłałem przez BBM swoje zgłoszenie o błędzie, opisując pokrótce sytuację.

Jestem ciekaw czy Was także spotkał podobny błąd. Dajcie znać w komentarzach!

Wersja mojego BBM: 3.3.19.69

 • Kadafi Yaki

  Ja powiem tak po ostatniej aktualizacji grudniowej tak się burdel zrobił że głowa mała jedne takie ikonki drugie takie trzecie jeszcze inne jak szło powoli zaokraglane ikonki a tu taki zonk . komu przeszkadzały okrągłe ikonki ? Nie wiem czy ktoś potajemnie chciał pokazać sytuację w BlackBerry czy co ? Dla mnie masakra ! Żadnej spójności. https://uploads.disquscdn.com/images/7f8c15303792fc359a65f142527c2365e35b9368f7376762fbf1ba639e105515.png https://uploads.disquscdn.com/images/783f1b2da65fe3976e27c53232fd7ab807b31ca91e4b489c7360201591b83d19.png https://uploads.disquscdn.com/images/55638a4e0d44f866873b82fa12f617f885f4597aaa9f857dd7e0c303171c8433.png

  • Dokłądnie to samo zauważyłem, wpierw były kwadratowe, to zmienili na okrągłe, teraz znów kwadraty. Głupio to teraz wygląda, bo niektóre aplikacje mają okrągłe bez tła (pewnie dostosowali się do nowego designu Google) i jak piszesz, że teraz bałagan, bo niektóre ikony apek przywróciło do kwadratów.

   • Kadafi Yaki

    Myślałem że okrągłe ikonki to droga do Androida 9 gdzie się wymusza na tworcach aplikacji spójności czyli że wszystkie aplikacje będą mieć okrągłe ikonki i jakoś to wszystko będzie spójne grać a tu znowu jakas nowość i kolejny misz masz .

  • LinekPark

   Co to za widget/widgety z pogodą i danymi?

   • Kadafi Yaki

    To aplikacja : Transparent zegar i pogoda .

 • qba

  A ja myślałem że to wina telefonu.. 😁

 • wiejas

  A czemu się dziwić? Przecież to Android. Na OS 10 wszystko grało ale za dobre było więc trzeba to było zepsuć.

  • Łukasz Bojko

   Dlatego po 7 miesięcznej przygodzie z Keyone wróciłem do Passport’a. Android to dno – rak wśród systemów mobilnych 🙁

   • kanon7

    Na passporcie tam nie ma co się zepsuć – brak programów, brak aktualizacji, brak czegokolwiek 😀

    • Łukasz Bojko

     Już w innym wątku pisałem o przygodach z Keyone, to nie chce się powtarzać. Jakie to programy są mi potrzebne??? Google mapy, instagram, twitter, przeglądarkę kiwi, Endomondo z appworld, boomerang do insta. Apkpure sklep z aplikacjami. Bb hub, kontakty, telefon, emaile, to działa szybko, płynnie i stabilnie. Android z Keyone wyleczył mnie z potrzeby posiadania nowego telefonu z „milionem aplikacji”. Nie. Gram w gry ani nie instaluje co popadnie. Telefon mi służy przeważnie do pracy. Po powrocie do bb os10 widać wyraźnie jak dopracowany to system.

    • Mong

     Najważniejsze, że działa.

    • Ewa Kania

     Mnie niczego nie brakuje, a aktualizacja systemu była pod koniec maja. Androida pożegnałam w połowie roku i wcale za nim nie tęsknię.

 • kukinda

  Miałem to samo. U siebie nie mam możliwości ustawienia powiadomienia BBM typowym dzwonkiem komunikatora. Przeinstalowalem bbm, na chwilę działał normalnie po czym znów przestał.

 • Lukasz

  Widzę niektórzy używają GG jeszcze 🤣😂🤣
  Grubo 🤪

 • MicroMacro

  Czy ta strona już umarła? Będą jakieś nowe artykuły?

  • kanon7

   Patrząc że BB Mobile od 3 miesięcy 0 informacji na temat swoich nowych modeli BB, to nie dziwię się że nie ma co pisać 😉
   A nie liczyłbym na tzw. „ciszą przed burzą”. Bo byłyby jakieś przecieki na temat ~ priv 2, keyone3, motion 2 etc.

   • MicroMacro

    Wygląda na to, że BB Mobile wkrótce może mieć problem. Rozwód Chińczyków moim zdaniem możliwy z końcem roku. Oby nie.

    • kanon7

     Przynajmniej wszystko będzie jasne. Albo inwestują dalej w BB by Android lub nie. A nie ciągnąć „trupa” dalej i jedna wielka nie wiadomo – brak nowych zapowiedzi etc.
     BTW. Jak by się tak stało jak piszesz tzw. rozwód, to może być iż nawet nie udostępnią Androida 9 (Pie) na KEYone 2 / 2 LE.

     • siekier

      Haha fakt, na pewno tak będzie

     • MicroMacro

      Czekam do końca roku. Jadę jeszcze z BB10 do końca 2019 ale wygląda na to, że przesiadka na Note nieunikniona. Chyba, że iPhone. Jest presja rynku aby ceny spadły na jabłuszko w tym roku.

     • OWC

      Ja z K2 jestem mega zadowolony. Nie tesknie jakos zbytnio za BB10. Moze rozmiar Q10 to tak. Ale K2 ma ogólnie wszystko czego potrzeba.
      Moge polecic.
      A do zeszlego roku jeszcze Q10 uzywałem do służbówki na zmiane z K1 w prywatnym zeby sie przyzwyczaic do Androida!

     • siekier

      Ja mam k1 z Indii i jestem bardzo zadowolony. Kupiłbym k2 ale nie czuję potrzebny upgrade. Mam nadzieję ze k3 wyjdzie ze stereo głośnikami i lepszymi antenami, wtedy od razu kupuje

     • BBfanfan

      Chodzą plotki że będą kolejne modele „BrandBerry” z tym że nie będą to już ” TCLberry” tylko „FoxconnBerry” 🙂 Osobiście uważam to za bardzo prawdopodobne.

      Liczę na lepszą jakość. Foxconn to jednak gigant z doświadczeniem w produkcji dla najlepszych.

      W 1Q 2019 ma się pojawić nowa klawiatura wirtualna BlackBerry (która działa również „pod spodem” fizycznej BTW) z nowym silnikiem.
      Jestem zadowolony z obecnej (poza nachalnym wstawianiu „I” zamiast „i” przy ustawieniu pracy w dwóch językach jednocześnie) ale to szczegół. Generalnie uważam że ta klawiatura jest najlepszą rzeczą która przytrafiła się dotychczas klawiaturom wirtualnym 🙂

      I przy okazji odkryłem nową funkcje (może innym znana). Mianowicie możemy łatwo wstawiać do tekstu ułamki przytrzymując przycisk/klawisz z daną cyrfą.

     • whomanista

      Podziwiam ciebie za zachwyt nad klawiaturą ekranową BlackBerry. Mnie doprowadza do szału system podpowiedzi słów zupełnie od czapy. Wciąż podpowiada słowa, których NIGDY nie użyłem, a notorycznie używane przeze mnie słowa wskakują gdy prawie całe wklepię na piechotę.
      No i to idiotyczne umiejscowienie podpowiedzi na spacji, po cholerę akurat tam? Przecież zasłania się kciukami, a poza tym wzrok naturalnie operuje w górnej części klawiatury. Teraz gdy wpisuję, muszę biegać oczami od góry do dołu klawiatury. Gdzie do jasnej cho…y jest ergonomia?
      Oddani fani BB kupią jeżynki, ale takim oprogramowaniem nie przyciągną nowych użytkowników.

     • BBfanfan

      Nie ma alternatywy. Naprawdę 🙂
      Podaj przykład lepszej. Gesty na klawiaturze BB są tak naturalne że trudno później pisać coś na innej.
      Na podpowiedzi nie patrzę. Widzę tylko tekst który piszę i jeśli zrobi coś źle to gest w lewo i poprawiam a ona zapamiętuje.
      Sterowanie kursorem jest przydatne no i schowek skopiowanych rzeczy super sprawa. Szybki dostęp do cyfr i znaków specjalnych gestem z góry. Duże litery po przytrzymaniu jej palcem i skróty do kopiowania wycinania i wklejania z klawiszem Ctrl. Nierozpraszający układ (tylko to co potrzeba widoczne). Nie wiem co jeszcze mógłbym dodać.

      A na czym jej używasz i skąd masz plik APK?

     • whomanista

      Mam od Cobalta, fakt nie ma alternatywy na Androidzie. Natomiast gdy czasem popiszę na ekranowej OS10, to widzę jak wiele straciliśmy.

   • Mong

    No ale przeciez BB to nie tylko Mobile!!! XD

 • Mong
 • kanon7

  BB tak się „rozwija” (zwija) że nawet już usunęli polską; pod języczną stronę gdzie można było poczytać / poznać specyfikację / pobrać instrukcję po polsku dla DTEK’a 50, 60 etc.

  https://docs.blackberry.com/pl/smartphones/dtek50/current/user-guide-pdf/DTEK50-6.0-User-Guide-pl.pdf

  Tylko pozostała angielska wersja.

 • LinekPark

  Pogrzeb 2.0?

  • kanon7

   Oby 2.0 już na stałe jak ma być. Bo po 2 pogrzebach, to już liczyć na wyrozumiałość fanów marki BB nie mają co liczyć.

   • LinekPark

    Od 3 do 23 grudnia 4 wpisy, jutro miesiąc ciszy.
    Przed 3 grudnia wpis 4 wpisy od 21 do 27 listopada.
    Wczesniejsze wpisy? 18 piździernik.
    Widać powolne dogorywanie…

    • kanon7

     Aha, ja bardziej odnosiłem się do ciszy i braku jakichkolwiek informacji ze strony BB Mobile – nowe zapowiedzi etc.
     Ale w sumie jedno; brak wiadomości od BB Mobile = brak informacji na bbnews.pl 😉

    • Rafal Kurtzman

     Na BBHub.pl jest nie lepiej 🙁

     • LinekPark

      2 teksty po nowym roku chyba… :/
      Wirtualne muzeum jedynie zbudowano i stoi sobie czekając chyba na urbexiarzy.

     • Rafal Kurtzman

      Pomysły na działy mieli w sumie dobre ale na tym się tylko skończyło 🙁

     • LinekPark

      Dzis nowy wpis jest na bbhub.

     • Rafal Kurtzman

      Widziałem już wczoraj ale co to za wpis. Dla mnie kiepski. Wolałbym jakieś większe artykuły. Mają kilka działów, a wszędzie cisza

 • civil

  Czy tu się jeszcze coś dzieje?!

  • LinekPark

   BBhub Artura Patnaika dzis nowy wpis o Aduli, niby nowy model…

   • kanon7

    Podejrzewam że będzie to wersja na Indie jak evolve / evolve x. Czyli szanse na sprzedaż w PL równe 0%.

 • PioWeg

  ”To już jest koniec, nie ma już nic,
  Jesteśmy wolni, możemy iść
  To już jest koniec, możemy iść,
  Jesteśmy wolni, bo nie ma już nic”

  przykre ale prawdziwe 🙁

  • liquid12

   Strona upadała dobry rok 🙁

 • LinekPark
  • kanon7

   Ale… o co chodzi? 😀

   • LinekPark

    Zrobiłem reklamę Huba i zadziałała. 😉

 • Itam
  • LinekPark

   Już myślałem, że nikt tu nie zagląda. 😉
   Trochę nierealny ten koncept. Tak z 2 lata strzelam za wcześnie, by był wykonalny.

   • BBfanfan

    Raczej właśnie teraz kiedy pokazują się na rynku slidery próbujące obejść technologiczne ograniczenie montażu wszystkich komponentów sprzętowych w ekranie (głównie kamery bo głośniki i skanery odcisków już są wbudowane w ekran).

    Taki slider działający trochę jak pomysł nokia N95 gdzie z jednej strony klawiatura a z drugiej sterowanie odtwarzaczem (a tutaj mielibyśmy kamerę).

    https://uploads.disquscdn.com/images/779784e5d9c2dc2ba1377fb12bdff9b30f328eb0dae953aba470aea83fc1985a.jpg

    Jeszcze tylko fajny OS i mogłoby być 😉

    • LinekPark

     Takie BB 10.4 spokojnie by starczyło. =)

     • BBfanfan

      Może jeszcze podrzucą jakąś małą aktualizację kilkudziesięciu MB jeśli będzie konieczna bo gdzieś tam jeszcze jakaś organizacja korzysta z ich urządzeń i będzie to konieczne do wywiązała się z umowy wsparcia produktu.
      Ale tak naprawdę to tylko czekają aby wyłączyć wszystko bo w tym momencie nie generuje żadnego zysku (no może jeszcze coś tam z usług BIS dla BBOS sączy się od operatorów), a tylko generowane są koszty utrzymania infrastruktury.

 • BBfanfan

  Mamy nowy system mobilny system operacyjny na
  rynku.
  Aurora OS to Sailfish OS pozbawiony możliwości obsługi aplikacji androidowych i przeznaczony na rynek rosyjski. Tamtejszy rząd planuje przetransferować ok 8 milionów użytkowników na nowy mobilny OS do 2021.

  https://nokiamob.net/2019/02/09/sailfish-os-is-now-aurora-os-in-russia/

  Dzięki temu Jolla ma zapewnione finansowanie na dalszy rozwój. Zobaczymy może coś fajnego z tego wyjdzie i ktoś zainteresuje się licencją systemu.
  Dodam że najnowszy Sailfish (jeszcze beta) wspiera aplikacje androidowe od 4.4.4 do 8.1.